MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne spotkanie o energetyce w Borach Tucholskich. Dlaczego w zamkniętym gronie?

Anna Klaman
Anna Klaman
Elektrownia atomowa ma powstać w Lubiatowie w gminie Choczewo. Wcześniej muszą zostać wybudowane trzy linie wysokiego napięcia
Elektrownia atomowa ma powstać w Lubiatowie w gminie Choczewo. Wcześniej muszą zostać wybudowane trzy linie wysokiego napięcia Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Niedawno w Starostwie Powiatowym w Tucholi dyskutowano o budowie linii wysokiego napięcia. Radny Jerzy Kowalik prosił, by w przyszłości informowano radnych o takich wydarzeniach.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

W spotkaniu z przedstawicielami Polskich Sieci Elektroenergetycznych brali udział członkowie zarządu powiatu i radny Michał Skałecki.

Radny Jerzy Kowalik zapytał, dlaczego nie powiadomiono go o zebraniu.

- Nie dostałem zaproszenia, a chętnie bym uczestniczył w rozmowach - stwierdził. - Nie wiem, czy pan radny Michał Skałecki reprezentował komisję czy radę. Nie wszyscy radni mogą oczywiście zawsze uczestniczyć w takich spotkaniach, ale jeżeli mogliby, to warto informować.

- Nie dostałem zaproszenia, a chętnie bym uczestniczył w rozmowach - stwierdził. - Nie wiem, czy pan radny Michał Skałecki reprezentował komisję czy radę. Nie wszyscy radni mogą oczywiście zawsze uczestniczyć w takich spotkaniach, ale jeżeli mogliby, to warto informować.

- To uwaga godna przemyślenia - oceniła Dorota Gromowska, przewodnicząca Rady Powiatu. - Myślę, że akurat pan radny Skałecki często bywa w Starostwie ze względu na przebywanie na emeryturze, swój czas i zainteresowanie. Tak trafił na spotkanie.
Wicestarosta Zenon Poturalski potwierdził, że radny był w Starostwie i starosta zaproponował mu uczestniczenie w rozmowie.
Takie zebrania z przedstawicielami Polskich Sieci Elektroenergetycznych były też w trzech innych gminach - Kęsowie, Gostycynie i Lubiewie. - Jak państwo wiecie, jest planowana budowa elektrowni jądrowej, uruchomiona zostanie w 2035 r. - mówił Poturalski. - Trzeba wcześniej wybudować nową autostradę energetyczną, będzie to linia wysokiego napięcia. Ona z całą pewnością nie będzie szła pod ziemią. Nie da się tego zrobić, ale jestem jak najbardziej za tym, by linie były kablowane, układane w ziemi.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne spotykały się też Nadleśnictwami. Niestety, linie będą też przebiegały przez grunty prywatne, a to zawsze wzbudza emocje, bo tożsame jest z wyłączeniem z możliwości eksploatacji, produkcji czy zabudowy.
- Nikt nie chciałby mieszkać pod linią o napięciu 400 kw - zauważył wicestarosta. - To było pierwsze spotkanie, będą następne. Najpierw odwiedzili nas panowie dyrektorzy z pionu komunikacji społecznej, a nie specjaliści od energetyki.

Trwa głosowanie...

Czy wyższe mandaty wpłyną na bezpieczeństwo na drogach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska