Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany na SOR. Od marca zacznie obowiązywać znak identyfikacyjny pacjenta - co to znaczy?

Grażyna Rakowicz
Grażyna Rakowicz
Adam Jastrzebowski
Ważne zmiany na SOR. Od środy, 6 marca, w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych zaczyna obowiązywać znak identyfikacyjny pacjenta. Ma nie tylko ułatwić jego szybką i prawidłową identyfikację, ale usprawnić leczenie i zminimalizować ryzyko ewentualnych pomyłek. O co chodzi? Czytaj więcej.

Znak identyfikacyjny dla każdego pacjenta na SOR - ten znak będzie zakodowany

Jak wynika z rozporządzenia, znak identyfikacyjny otrzyma każda osoba przyjęta do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), a następnie do szpitala. Będzie on umieszczony na specjalnej opasce, ale i na zdjęciu pacjenta w jego dokumentacji medycznej. 

- Ten znak identyfikacyjny to będzie takie potwierdzenie tożsamości pacjenta. Będzie zakodowany, a znajdą się na nim najważniejsze informacje o chorym - mówi dr n. hum. Łukasz Kosiński, pełnomocnik dyrektora ds. Strategii, Komunikacji oraz Rozwoju Kadr w Szpitalu Uniwersyteckim Nr 2 im. dra. J. Biziela w Bydgoszczy.

Te dane to m.in. imię i nazwisko pacjenta, jego PESEL a w przypadku noworodka - numer PESEL matki albo rodzaj, seria i numer dokumentu potwierdzającego jej tożsamość, jeżeli numer PESEL nie został dziecku nadany. Dokładna data przyjęcia chorego do szpitala, rozpoznanie wstępne i oznaczenie lekarza prowadzącego. Ale też data, godzina przeniesienia pacjenta do innego oddziału, jak i adnotacja o miejscu, do którego go wypisano.

- Dane te będą kodowane w taki sposób, aby nie odczytały ich osoby nieuprawnione jak choćby, inni pacjenci w szpitalu - podkreśla dr n. hum. Łukasz Kosiński.

Znak identyfikacyjny, wraz z informacją o pacjencie, będzie umieszczany na specjalnej opasce a ta z kolei będzie lokowana na nadgarstku chorego, bądź - jeśli z jakichś przyczyn okaże się to niemożliwe - wokół kostki jego kończyny dolnej. U noworodka podobnie, z tym, że znak z opaską znajdzie się jednocześnie na obydwu jego nadgarstkach lub wokół kostek obydwu kończyn dolnych. W przypadku osoby nieprzytomnej bądź o nieznanej tożsamości, na znaku identyfikacyjnym pojawi się oznaczenie "NN". Jeśli takich pacjentów będzie na SOR więcej, wtedy otrzymają oni dodatkowo kolejne numery. Co istotne, opaska ze znakiem identyfikacyjnym zostanie tak umieszczona, aby się nie zsunęła i żeby pacjent nie zdjął jej samodzielnie.

Łukasz Kosiński: - Z tych zakodowanych danych przed każdą wykonywaną procedurą personel medyczny będzie musiał potwierdzić tożsamość pacjenta, ale i sprawdzić, czy zlecone badania, zabiegi medyczne będą wykonane na właściwej osobie. To nie tylko przyspieszy diagnozę i leczenie, ale też pozwoli uniknąć ewentualnej medycznej pomyłki.

Inne zmiany w SOR, w tym kategoria "Zero"

Z kolei od 1 lutego 2024 roku w SOR - w ramach tzw. triażu, czyli procedury umożliwiającej służbom medycznym segregację chorych, w zależności od stopnia ich obrażeń oraz rokowania - wprowadzono dodatkową kategorię "Zero".

- Dodanie tej kategorii powoduje sprawniejszą kwalifikację pacjentów, tym samym skrócenie czasu ich oczekiwania. Będzie też miało wpływ na lepszą pracę kadry medycznej w SOR - podkreśla Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy.

Spośród kilku systemów tzw. triażu na świecie, w Polsce powszechny jest START, czyli Simple Triage and Rapid Treatment (Prosta Segregacja i Szybkie Leczenie). Na SOR od 2019 roku, po przeprowadzeniu segregacji medycznej, na podstawie parametrów takich jak drożność dróg oddechowych, obecność tętna, częstość oddechu czy stan świadomości, pacjentów oznacza się odpowiednio kolorem:

  • czerwonym,
  • pomarańczowym,
  • żółtym,
  • zielonym,
  • niebieskim.

Tylko Oddział Kliniczny Medycyny Ratunkowej bydgoskiego szpitala im. dra. J. Biziela przyjmuje dziennie od 120 do 200 pacjentów, gdzie - po przeprowadzeniu tzw. triażu - zostaje nadany im odpowiedni priorytet pilności. 

- Z danych z 2023 roku wynika, że ponad 30 proc. tych osób, które pojawiły się w naszym szpitalu, było bez skierowania. A wiele z nich mogłoby w pierwszej kolejności skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego - wskazuje dr n. hum. Łukasz Kosiński.

 

Informuje też, że placówka, przygotowując się do zmian związanych z usprawnieniem segregacji pacjentów, podjęła szereg organizacyjnych działań.

- Niezbędne było dostosowanie systemów informatycznych, w zakresie rozliczania odpowiednich procedur. Wyremontowaliśmy pomieszczenia do udzielania świadczeń, w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. A obecnie rekrutujemy dodatkową kadrę - wymienia pełnomocnik.

Także od lutego 2024 roku do podstawowego pakietu badań laboratoryjnych w SOR doszła możliwość wykonania testów COMBO wykrywających zakażenie COVID-19, wirusem grypy czy RSV. I poszerzono diagnostykę m. in. o inną diagnostykę ultrasonograficzną, tomografię komputerową perfuzyjną mózgu, tomografię wielomiejscową, o wstrzyknięcie insuliny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska