Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany w prawie dla właścicieli dronów! Wielu operatorów będzie musiało przechodzić szkolenia

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Już wkrótce test online z pilotażu będą musieli zdawać operatorzy nawet małych maszyn o masie powyżej 2,5 kg
Już wkrótce test online z pilotażu będą musieli zdawać operatorzy nawet małych maszyn o masie powyżej 2,5 kg Polskapress
Od 31 grudnia w całej Unii Europejskiej zacznie obowiązywać nowe prawo dotyczące użytkowania bezzałogowców. To dotyczy również prywatnych użytkowników, którzy mają drony ważące więcej niż 2,5 kg.

Nowe prawo dotyczące dronów

Nowe unijne przepisy wchodzą w życie w sylwestra i dotyczą urządzeń o masie powyżej 250 g lub takich, które wyposażone są kamerę. Operatorzy tych maszyn będą musieli zarejestrować się, przejść szkolenie i zdać test online.

- Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, zgodnie z wymaganiami kategorii otwartej, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i test on-line na stronie drony.ulc.gov.pl

- mówi Karina Lisowska, rzecznik prasowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informuje o specjalnie tym, że uruchomiono specjalną procedurę cyfrową w systemie PansaUTM, dzięki której użytkowanie dronów ma być niej skomplikowane, a zgłaszanie przelotów - łatwiejsze i szybsze.

To Cię może też zainteresować

Zmiany w prawie dla właścicieli dronów

- Wraz z zmianą przepisów unijnych w zakresie dronów kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo tych operacji - mówi Michał Witkowski, wiceprezes ds. standardów lotniczych ULC. - Na naszej stronie po zarejestrowaniu się będzie trzeba zdać test online. W tym teście poruszane są następujące kwestie: budowy przestrzeni powietrznej, bezpiecznego wykonywania operacji. Użytkownik drona powinien wiedzieć, czy w danym miejscu można używać drona, czy nie, a po drugie np. do jakiej wysokości można wznieść się swoim urządzeniem.

Nowe przepisy, które zaczną z ostatnim dniem grudnia obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej, wprowadzają nowe kategorie lotów dronami. Pierwsza z nich nazywana otwartą dotyczy operacji o najniższym stopniu ryzyka, następnie wyróżnia się kategorię lotów szczególnych, czyli (operacji o średnim ryzyku) oraz certyfikowaną. Ta ostatnia dotyczy działań, w których stopień ryzyka określa się na porównywalny do lotnictwa załogowego.

- Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów. Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi - dodaje Karina Lisowska.

Kto musi zarejestrować drona

Do tej pory aktualnie istniał wymóg wpisania do ewidencji cywilnych statków powietrznych dronów powyżej 25 kg lub w przypadku wykonywania operacji BVLOS, czyli wykonywanych poza zasięgiem wzroku. Natomiast od 1 lipca 2020 roku, obowiązkowi rejestracji podlegają również - jak informuje ULC - "operatorzy bezzałogowych systemów powietrznych i urządzenia wymagające certyfikacji, m.in. o rozpiętości powyżej 3m, przewożące materiały niebezpieczne, wykonujące operacje nad zgromadzeniami osób lub przewożące ludzi.

- Bezpieczeństwo to nasza wspólna wartość, dlatego cieszę się, że zasady lotów dronami będą takie same w całej Europie. To milowy krok w kierunku podniesienia poziomu bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej oraz ułatwienie rozwoju całej branży. Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie uregulowała rynek bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki znajomości branży i doświadczeniu mogliśmy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wspólnych europejskich przepisów” – mówi Piotr Samson – Prezes Urzędu lotnictwa Cywilnego.

Ile jest dronów na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego? ULC informuje, że nie prowadzi ewidencji dotyczącej poszczególnych województw, ale w całej Polsce w pierwszej połowie tego roku było zarejestrowanych 386 maszyn o wadze powyżej 25 kg. Z kolei wszystkich użytkowników dronów w całym kraju (w tym mniejszych maszyn, które do tej pory nie musiały być rejestrowane) jest około 200 tys.

Drony to też potężny rynek. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego wartość transakcji w tej branży wyniesie do 2026 roku 3,26 mld złotych, ale efekt dla całej gospodarki może wynieść nawet 576 mld złotych. Co więcej, epidemia COVID-19 dała impuls do dalszego rozwoju, a drony znalazły wiele nowych zastosowań.

- Drony w czasie pandemii wykorzystywane są m. in. do monitoringu miast czy odkażania przestrzeni publicznej. W Polsce przeprowadzono z powodzeniem pilotażowe loty dronów transportujących testy na Covid-19 pomiędzy warszawskimi szpitalami. Próbne loty odbyły się w Centralnoeuropejskim Demonstratorze Dronów – poligonie do bezpiecznego testowania nowych systemów bezzałogowych - mówi rzeczniczka ULC.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska