MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany w receptach. - To wiąże nam ręce i wydłuża czas przyjmowania pacjentów - mówią lekarze

Grażyna Rakowicz
Michal Pawlik
Od 1 sierpnia tzw. system P1 powinien wymagać w pełni wprowadzenia informacji o okresie stosowania i ilości leku do podania przy wystawianiu recept rocznych. Lekarze PPOZ apelują o jego zniesienie bądź odroczenie.

Po raz kolejny Ministerstwo Zdrowia wydłużyło okres przejściowy na dostosowanie aplikacji gabinetowych do nowego systemu obliczania ilości leku. Ma on "uporządkować zapis dawkowania na receptach oraz zapewnić poprawną i czytelną informację".

Tych recept dotyczą zmiany

Rozszerzenie możliwości dawkowania leku wynika z procesu automatyzacji prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia. Będzie polegało na wskazaniu na recepcie informacji o okresie stosowania leku, ilości i jednostce jego dawki, częstotliwości podania, liczbie opakowań i opcjonalnie - szczegółowych informacji o stosowaniu leku dla pacjenta.

Wprowadzane zmiany dotyczą recept rocznych - ważnych 365 dni, szczególnie z okresem stosowania pomiędzy 121 a 360 dniem. W przypadku tych z krótszym okresem stosowania, tj. do 120 dni oraz na wyroby medyczne, sposób zapisu informacji o dawkowaniu - na dotychczasowych lub nowych zasadach - będzie zależał od wystawiającego receptę. W zdecydowanej większości recept - tych ważnych do 30 dni - sposób ordynacji nie będzie podlegał zmianom. Wymóg stosowania nowych zasad nie będzie dotyczył też m. in. recept na leki recepturowe.

Jakie dawkowanie leku

- Wszystkie tabletki, kapsułki, mililitry syropów, czopki, jednostki insuliny, krople do nosa i do oczu system ten powinien przeliczać sam, ale włączenie tego przeliczenia dla każdego leku - gdy mogą się one różnić pomiędzy sobą pewnymi niuansami - jest dużym wyzwaniem, więc trzymam kciuki, żeby P1 zaczął w pełni działać - mówi Marcin Piątek, prezes Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Najpopularniejsze i budzące wątpliwości schematy dawkowania - w zależności od produktu leczniczego - dotyczą kropli, stąd w systemie wskazuje się, że ich dawkowanie można określić stosując np. jeden z poniższych sposobów: w kroplach - 4 krople na 1 dzień, w pełnych opakowaniach - 1 opakowanie na 14 dni, w mililitrach - 0,4 ml na 1 dzień.

Z kolei w przypadku insuliny - dawkowanie można określić np. w jednostkach międzynarodowych - 5 j. m. na 1 dzień czy w mililitrach. W przypadku maści w opakowaniach - 2 na 45 dni czy w gramach - 10 g na 7 dni. Gdy chodzi o tabletki lub kapsułki – dawkowanie można określić, w analogicznej jednostce, czyli 1 tabletka lub 1 kapsułka.

Opracowano też szereg schematów i tak - ze względu na moment podania – mogą być one wypisywane w cyklu: 2 razy dziennie po 1 tabletce czy np. 21 dni raz dziennie 1 tabletka i następnie 7 dni przerwy (powyższy cykl należy wykonać 12 razy).

- Wiele leków przelicza się automatycznie, ale nie wszystkie. To szczegółowe przeliczanie kropli, tabletek nie powinno pozostawać po stronie lekarzy, bo wiąże nam ręce i wydłuża czas przyjmowania pacjentów - podkreśla lek. med. Waldemar Gadziński, konsultant wojewódzki ds. medycyny rodzinnej, NZOZ Przychodnia "Łomżyńska" w Bydgoszczy.

Informacja dla farmaceuty

Zasady realizacji recept wystawionych w nowym schemacie, ważnych 365 dni i z okresem stosowania pomiędzy 121 a 360 dniem, wprowadziły ograniczenia w ilości wydawanego w aptece leku, w określonym czasie. I tak np. pacjent może jednorazowo wykupić ten lek, maksymalnie do 120 - dniowego stosowania, ale już po 90 dniach może wykupić kolejną jego dawkę. 

Informacja o ilości oraz kolejnym terminie wydania leku na takiej recepcie będzie wysyłana przez system do apteki i udostępniona na Internetowym Koncie Pacjenta. - Wszystkie apteki w regionie są podłączone do tego systemu i mogą odbierać nowe opcje, które Ministerstwo Zdrowia obecnie wdraża. Tylko i wyłącznie czekamy na oprogramowania gabinetowe w przychodniach - wskazuje Marcin Piątek.

- Problemem nie jest wdrożenie tego systemu, tylko korzystanie z niego na co dzień – stwierdza lek. med. Waldemar Gadziński.- W Polsce, cały czas środowisko lekarskie wnioskuje i prosi o szersze kompetencje farmaceutów, ponieważ na całym świecie pełnią oni istotną rolę w procesie diagnostyki i leczenia pacjenta, a tutaj widzimy ruch zupełnie odwrotny. Z jednej strony mówi się o przeglądach lekowych czy o wprowadzaniu szczepień w aptece, a z drugiej strony taką podstawową rzecz jak wydanie odpowiedniej ilości leku, wrzuca się z powrotem lekarzowi więc tak troszkę niekonsekwentnie widzimy rozwój tej opieki farmaceutycznej.

PPOZ apeluje

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) uważają, że wdrożenie systemu jakości - w obecnym kształcie - jest niemożliwe i apelują do Izabeli Leszczyny, minister zdrowia o zniesienie bądź o odroczenie terminu wejścia w życie "obowiązku posiadania wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, przez podmioty udzielające świadczeń ambulatoryjnych w tym zwłaszcza przez placówki POZ" - do 30 czerwca 2026 roku. Wskazują, że do tego czasu powinny zostać wypracowane – przy udziale Ministerstwa Zdrowia, NFZ, konsultantów krajowych i wojewódzkich, izb zawodowych, przedstawicieli organizacji pacjentów i świadczeniodawców - systemy wzorcowe, które można byłoby wprowadzić w placówkach ochrony zdrowia.
Według lekarzy PPOZ nowy system "będzie wymagać intensywnego udziału kadry zarządzającej i personelu placówki, a także odpłatnego wsparcia wyspecjalizowanych podmiotów zewnętrznych". - Wątpliwe jest też, czy takie działania realnie poprawią jakość świadczeń – zaznacza Bożena Janicka, prezes PPOZ. - Jeśli jednak taki system miałby istnieć, to powinien dotyczyć dużych podmiotów leczniczych, takich jak szpitale nie zaś placówek ambulatoryjnych jak POZ, dla których będzie on nadmiernym obciążeniem – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska