Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniejsze emerytki rocznik '53 wygrały w Trybunale Konstytucyjnym

Jolanta Zielazna
Po wejściu w życie wyroku TK wcześniejsze emerytki rocznik 1953 będą mogły upomnieć się o wyższą emeryturę.
Po wejściu w życie wyroku TK wcześniejsze emerytki rocznik 1953 będą mogły upomnieć się o wyższą emeryturę. Archiwum AIP
Kobiety z rocznika 1953, które przeszły na wcześniejszą emeryturę w 2008 roku, wygrały przed Trybunałem Konstytucyjnym. Ich emerytury po emeryturze będą liczone korzystniej!

Kobiety z rocznika 1953, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, wygrały przed Trybunałem Konstytucyjnym. Ich emerytury po emeryturze będą liczone korzystniej!

- Byłam bardzo roztrzęsiona i nerwowa - mówi Teresa Szachulska z Włocławka, której m.in. sprawa dotyczy. - Poszłam na basen, pływałam i myślałam, jaki będzie wyrok. Teraz bardzo, bardzo się cieszę.

Teresa Szachulska jest jedną z ponad 100 tys. kobiet, które w 2008 roku skorzystały z prawa do wcześniejszej emerytury, a gdy chciały przejść na zwykłą okazało się, że nie ze swojej winy wpadły w prawną pułapkę.

Trybunał Konstytucyjny 6 marca uznał za niezgodny z art. 2 Konstytucji RP przepis, który w gorszej sytuacji stawia kobiety urodzone w 1953 r., które skorzystały z wcześniejszej emerytury, a później chciały przejść na zwykłą.

Im od emerytury wyliczanej po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, odliczana jest kwota wcześniej wypłacanych świadczeń. To powoduje, że nowa emerytura jest niższa od wcześniejszej.

Ta zmiana przepisów (obowiązująca od 1 stycznia 2013) dotknęła wyłącznie kobiety z rocznika 1953. Ich starsze koleżanki (ur. w latach 1949-1952) miały pół roku podczas vacatio legis na decyzję o przejściu z emerytury wcześniejszej na zwykłą, po ukończeniu 60 lat. Zyskiwały na tym w związku z wprowadzoną reformą, im od zgromadzonego i waloryzowanego kapitału nie odliczano wypłacanych wcześniej świadczeń. Rocznik 1953 nie miał szans skorzystać z vacatio legis, bo dopiero w 2013 roku panie kończyły 60 lat.

O sprawie i staraniach kobiet- emerytek urodzonych w 1953 r. pisaliśmy w czerwcu 2018.

Emerytury kobiet 1953 - zasada zaufania do państwa

Trybunał odpowiedział na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Szczecinie, który miał wątpliwości, czy niejednakowe potraktowanie kobiet będących w takiej samej sytuacji jest zgodne m.in. z zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa (art. 2 konstytucji). Sprawa ma sygnaturę P 20/16.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego te wątpliwości rozwiali. Uznali przepis art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z FUS w zakresie, w jakim ma zastosowanie do kobiet urodzonych w 1953 r., które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury na podstawie art. 46 tejże ustawy za niezgodny z art. 2 konstytucji. W pozostałym zakresie postępowanie umorzono.

Orzeczenie zapadło jednogłośnie. Wyrok jest prawomocny, wejdzie w życie po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.
Opublikowany powinien być niezwłocznie, co zaznaczyła wczoraj sędzia TK Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, przewodnicząca rozprawie.

Sprawa ta sama, sytuacja - nie

Kobiet urodzonych w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę, w 2017 r. było - w ocenie resortu pracy - około 145 tys. Jak wtedy szacowało ministerstwo, naprawa tej krzywdy może kosztować 216 mln zł rocznie . Wiceminister Marcin Zieleniecki mówił w 2017 roku w Sejmie, że nie stać nas na naprawienie tej krzywdy.

Co wyrok oznacza dla zainteresowanych ?
Ich sytuacja nie jest jednakowa. Część pań przed laty nie zgodziła się z decyzją ZUS o niższej emeryturze (mimo że tej niższej im nie wypłacano) i odwoływała się do sądu. Na podstawie obowiązujących wtedy przepisów przegrywały sprawy. Teraz, po opublikowaniu orzeczenia TK, będą mogły wzruszyć poprzedni wyrok. Sędzia sprawozdawca Leon Kieres mówił, że postępowania zakończone wyrokiem sądu pracy i ubezpieczeń społecznych mogą być wznowione na podstawie art. 401 z cyfrą 1 Kodeksu postępowania cywilnego („Można żądać wznowienia postępowania również w wypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie”).

Wniosek trzeba złożyć do tego samego sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie. Dodajmy, że są na to 3 miesiące od opublikowania wyroku.
Osoby, które się nie odwołały od decyzji ZUS, mają prawo do wznowienia postępowania na podstawie art. 145a Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 124 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wznowienie oznacza prawo do skorzystania ze środków proceduralnych wydania nowego rozstrzygnięcia opartego na nowym stanie prawnym, ukształtowanym po wejściu w życie orzeczenia TK - mówił sędzia Kieres.

Orzeczenie i jego uzasadnienie analizował będzie też rzecznik praw obywatelskich. Zdecyduje, jakie działania podejmie. Sytuacje kobiet są różne także dlatego, że niektóre z nich pracowały na wcześniejszej emeryturze.
- Na pewno zaś, wkrótce po opublikowaniu wyroku TK, rekomenduję zainteresowanym paniom pójście do ZUS i poproszenie o wyjaśnienie swojej sytuacji w świetle wyroku TK - mówi dyrektor Lesław Nawacki, który reprezentował wczoraj na rozprawie rzecznika praw obywatelskich.

PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska