Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Włocławku działa punkt pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Hanna Szycht, osoba pierwszego kontaktu we włocławskim punkcie fundacji Dies Mei
Hanna Szycht, osoba pierwszego kontaktu we włocławskim punkcie fundacji Dies Mei Krzysztof Górski
We Włocławku od niedawna działa ośrodek oferujący bezpłatną pomoc ofiarom przestępstw. Można skorzystać m.in. z pomocy mieszkaniowej, prawnej i psychologicznej, a także wsparcia socjalnego.

Fundacja Dies Mei, bo o niej mowa, działa na terenie Włocławka i okolic od końca kwietnia 2019 roku. - Pomagamy osobom pokrzywdzonym przestępstwem przeciwko życiu lub zdrowiu, które nie są w stanie same przebrnąć przez procedury sądowe, a także potrzebują wsparcia psychologicznego lub materialnego, aby powrócić do pełni życia zawodowego, osobistego i społecznego – tłumaczy Kamil Łyszkowski, przewodniczący rady fundacji Dies Mei.

Corocznie we Włocławku rejestrowanych jest ponad 3,5 tysiąca przestępstw, do czego dochodzą również czyny nie zgłaszane. Przy przestępstwach takich jak kradzież często poszkodowane są całe rodziny. W konsekwencji możliwość otrzymania pomocy dotyczy ponad 10 tysięcy mieszkańców Włocławka. - Ludzie ufają niezależnym organizacjom, często bardziej niż państwu – przyznaje Kamil Łyszkowski. - Ewentualne obawy dotyczą raczej naszych możliwości, tego czy rzeczywiście jesteśmy w stanie pomóc. Oczywiście nie zastąpimy w działaniach prokuratury czy policji, ale ułatwimy przejście procedur, a dodatkowo wesprzemy pokrzywdzonych w powrocie do normalnego życia.

Punkt działa we Włocławku, przy ul. Kościuszki 26
Punkt działa we Włocławku, przy ul. Kościuszki 26 Krzysztof Górski

Włocławski oddział fundacji Dies Mei znajduje się przy ulicy Kościuszki 26. Punkt czynny jest przez 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty. - Fundacja wspiera wszystkich pokrzywdzonych, bez względu na to, czy dotknęła ich przemoc domowa, psychiczna czy mobbing w pracy, zostały okradzione, napadnięte na ulicy czy nawet są prześladowane za długi – mówi przewodniczący rady fundacji. - Pomoc nie ogranicza się do jednego spotkania, trwa do czasu, kiedy nasz podopieczny rozwiąże swoje problemy i zacznie samodzielnie funkcjonować. Ofiara przestępstwa lub osoba jej bliska musi jedynie zjawić się w fundacji i dopełnić formalności. Przydatne, ale nie niezbędne, może się okazać zaświadczenie z policji lub prokuratury.

W ramach wsparcia można skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, świadczonej przez radców prawnych, adwokatów i aplikantów; psychologicznej, a w razie konieczności psychiatrycznej oraz psychoterapeutycznej; pomocy socjalnej, obejmującej bony żywnościowe, ale również możliwość wsparcia w życiu codziennym m.in. zorganizowania wyjazdu na wakacje dla dziecka czy zajęć w ramach systemu edukacji oraz pomocy mieszkaniowej, poprzez wynajem lub inne zapewnienie lokalu dla rodziny pokrzywdzonej przestępstwem.

Wizytę w oddziale fundacji można umówić za pośrednictwem maila: [email protected], lub dzwoniąc na dyżur czynny 24/h pod numerem: 663 584 259.

Działanie jest częścią projektu skierowanego do wszystkich mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego współfinansowanego ze środków Fundusz Sprawiedliwości przy Ministerstwie Sprawiedliwości.

Poniżej harmonogram pracy włocławskiego punktu przy ul. Kościuszki 26:

  • Poniedziałek godz. 08.30 – 15.30
  • Wtorek godz. 08.30 – 15.30
  • Środa godz. 14 – 21
  • Czwartek godz. 14 – 21
  • Piątek godz. 14 – 21
  • Sobota godz. 10 – 14

Możliwe są wizyty w innych terminach, po wcześniejszym ich uzgodnieniu.

Flash INFO, odcinek 17 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska