MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We Włocławku młodzi ludzie będą zdobywać nowe umiejętności

Renata Kudeł
W projekcie biorą także udział - poza uczniami z Zespołu Szkół nr 3 - młodzi ludzie mający okazję spędzać w ten sposób wolny czas. Nie w świetlicy, nie na ulicy, ale właśnie w pracowniach.
W projekcie biorą także udział - poza uczniami z Zespołu Szkół nr 3 - młodzi ludzie mający okazję spędzać w ten sposób wolny czas. Nie w świetlicy, nie na ulicy, ale właśnie w pracowniach.
W Zespole Szkół nr 3 młodzi ludzie będą zdobywać nowe umiejętności. Mogą się im przy-dać w domu, ale i na przykład w przyszłej pracy.

Dla Basi, uczennicy Zespołu Szkół nr 3, udział w projekcie „Kuchenne doświadczenia” to okazja do zdobycia nowych umiejętności i pogłębienia tych, które już posiada. Podobnie twierdzi Marek, który już zdobywa fach ślusarski, chce nauczyć się czegoś innego. A Michał podkreśla, że dzięki projektowi chciałby się po prostu nauczyć gotować.

Projekt edukacyjny „Kuchenne doświadczenia”, to najnowsze przedsięwzięcie fundacji „Caietanus”. Może być realizowany dzięki wsparciu fundacji „Anwil dla Włocławka”. - W planach mamy ciekawe zajęcia dla amatorów wiedzy nie tylko z naszej szkoły - mówi Maria Krasucka, nauczycielka zawodu z ZS nr 3. - W planach są zajęcia w najnowszych pracowniach zawodowych w niedawno oddanym do użytku kompleksie żywieniowym. To pogłębi wiedzę zawodową uczniów, inwestujących w swoją przyszłość.

Polubić nauki ścisłe

Dzięki projektowi podczas zajęć można będzie obserwować m.in. zjawiska biologiczne takie jak: pleśnienie, fermentacja czy fizyczne, jak rozprężanie powietrza. Obserwacja będzie prowadzona podczas wykonywania prostych czynności przy sporządzaniu potraw w kuchni. To praktyczny walor projektu.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Celem tego projektu jest - poprzez doświadczenia gastronomiczne - promowanie wśród młodych ludzi z niepełno-sprawnością intelektualną nauk ścisłych - fizyki, chemii, matematyki. Realizacja projektu przyczyni się do podniesienia wiedzy na temat zjawisk fizycznych, chemicznych, biologicznych i innych występujących w kuchni. - Mamy nadzieję, że udział i obserwacja podczas pracy przy sporządzaniu potraw przez uczestników w kuchni, będzie okazją do eksperymentowania i przeprowadzenia ciekawych doświadczeń - mówi Małgorzata Kosińska, prezes Fundacji „Anwil dla Włocławka”.

Uczestników obowiązują pewne wymogi

W kuchni (czyli np. w pracowni cukierniczej ZS nr 3 ) obowiązują uczestników specjalne stroje oraz - co zrozumiałe - znajomość przepisów bhp. Projekt rusza już 27 bm. Wezmą w nim udział - oprócz uczniów Zespołu Szkół nr 3 - także m.in. młodzi ludzie z trzech grup utworzonych przez włocławskich streetworkerów. Streetworkerzy pracują z młodzieżą dzięki Fundacji „Anwil dla Włocławka”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska