XIII pawilon Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku
Dobiegająca końca budowa kolejnego pawilonu we włocławskiej lecznicy ma ścisły związek z nowymi przepisami dotyczącymi ochrony zdrowia psychicznego. Jak mówi Bronisław Dzięgielewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego, kierowana przez niego placówka musi przygotować się do zmian w ustawie. Nałożą one na nią obowiązek utworzenia oddziału psychiatrycznego.
Obecnie osoby z wszelkiego rodzaju chorobami psychicznymi pomoc otrzymują głównie w szpitalu w Lipnie. Zmiany w przepisach jasno jednak mówią, że trzeba poprawić dostępność do świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrii. To oznacza, że chorzy włocławianie muszą mieć w swoim mieście zapewnione zarówno leczenie ambulatoryjne, jak i szpitalne.
Włocławski szpital, aby spełnić te nowe wymagania, musi od podstaw przygotować oddział. Już wiadomo, że utworzony on zostanie w pawilonie, który obecnie zajmuje neurologia. Neurologia z kolei zostanie przeniesiona do części, w której mieści się jeden z oddziałów dziecięcych - ten zaś przeniesiony zostanie do nowo wybudowanego pawilonu.
Czytaj też: Wkrótce otwarcie 13. pawilonu Szpitala Wojewódzkiego z lądowiskiem dla helikopterów - zdjęcia
Pierwsi pacjenci będą przyjmowani za około dwa lata. Szpital planuje przeznaczyć na ich potrzeby około 50 łóżek. Aby zapewnić chorym opiekę na właściwym poziomie konieczne będzie zatrudnienie nawet pięciu lekarzy i około 20 pielęgniarek. - Włocławek nie miał oddziału psychiatrycznego, dlatego mogą być problemy z obsadą na oddziale, ale liczymy, że uda nam się zachęcić lekarzy tych specjalności z innych miast do pracy właśnie u nas - mówi dyrektor Dzięgielewski.
Czytaj też: Warunki pacjentów w Szpitalu Wojewódzkim się poprawią
Według dyrektora, włocławianom wymagającym leczenia psychiatrycznego dodatkowo pomoże planowane utworzenie dziennego ośrodka psychiatrycznego. Ma on powstać w budynku po starym szpitalu przy ulicy Wyszyńskiego. Samorząd województwa nabył już tę nieruchomość i zamierza przeprowadzić jej gruntowny remont.