- Wspólnie z grupą "Pszczółek" zastanawialiśmy się nad wędrówką wody, nad jej czystością, rozmawialiśmy do czego służy, czy faktycznie wędruje i przede wszystkim szukaliśmy odpowiedzi jak możemy pomóc w jej oszczędzaniu - mówi Edyta Rynkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy (Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie").
Zajęcia ekologiczne odbyły się pod hasłem: „Dzień Małego Naukowca – Wodniak na Medal”. Przedszkolaki zapoznały się z 14 planszami informującymi o tym, jak bez wysiłku oszczędzać wodę. Pomoce dydaktyczne uświadomiły dzieciom ile litrów wody zużywamy podczas mycia zębów, a także to, że pozyskując deszczówkę można jej użyć do podlewania kwiatów, ogrodu. Zdumione były tym, że kąpiel w wannie pochłania więcej wody, niż kąpiel pod prysznicem, że samochód można umyć deszczówką.
TEGO NIE WIECIE O WODZIE. DZIŚ ŚWIĘTUJEMY JEJ DZIEŃ [GALERIA]
Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się opowieść o Brdzie - rzece, dzięki której mamy w kranie czystą i naprawdę zdrową wodę. Nie zabrakło opowieści o Noteci – największym dopływie Warty, siódmej pod względem długości rzece w Polsce, będącej pod opieką bydgoskiego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.
- Uwieńczeniem naszego spotkania były doświadczenia. Uzmysłowiły Małym Naukowcom – co tonie, a co nie, co się rozpuszcza w wodzie, jak należy dbać o środowisko naturalne, co by było, gdyby na świecie zabrakło wody - opowiada Edyta Rynkiewicz. - Była też wyprawa statkiem do pobliskiej śluzy w Pakości. Oczywiście tylko w wyobraźni, bowiem sezon żeglugowy jeszcze się nie rozpoczął, ale nasza wyobraźnia i opowiadanie o tym jak się zachować na łódce i jak pokonać śluzę, na tyle zainteresowała dzieci, że postanowiły poprosić rodziców i latem udać się na przeprawę tramwajem wodnym.