Spis treści
Czy można odliczyć koszty psa? Z pozoru odpowiedź na to pytanie jest z góry przesądzona i nie na korzyść właścicieli czworonogów. Okazuje się jednak, że urzędy skarbowe dopuszczają taką możliwość.
"Programista: Pies pilnował mi biuro"
Kilka dni temu media obiegła informacja o pewnym przedsiębiorcy, który postanowił odliczyć koszty psa od podatku. Programista prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na wydzielonej powierzchni domu i zdecydował się, że kupi psa. Zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej, aby uzyskać potwierdzenie, że może odliczyć wydatki związane z zakupem, szkoleniem i utrzymaniem psa. Tłumaczył, że zwierzak miał pilnować jego „biura”, czyli zabezpieczać źródło przychodów. Pies miał strzec sprzętu oraz dokumentacji w czasie nieobecności właściciela, a także działać odstresowująco na pana czy nawet budzić sympatię u odwiedzających go kontrahentów i w efekcie przyczynić się do dobrego prosperowania małego przedsiębiorstwa. Tę historię opisał portal prawo.pl.
KAS przyjęła tę argumentację, ale nie w całości. Zgodziła się na częściowe odliczenie kosztów uznając, że „trudno wskazać obiektywny wpływ posiadania psa na uzyskanie przychodu w branży IT”. Jeśli pies będzie pełnił funkcje stróżujące, to wydatki mogą przyczynić się do zabezpieczenia źródła przychodów w działalności lecz wnioskodawca musi je podzielić”. Koszty psa stróżującego podlegają odliczeniu na zasadach podobnych do tych, które stosuje się w przypadku wydatków na zakup usług agencji ochrony.
Jak odliczyć psa od podatku? Oto możliwości
O możliwości „odliczenia psa od podatku” zapytaliśmy w kujawsko-pomorskiej KAS.
- I tak: podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków m.in., gdy wykaże ich związek z prowadzonym biznesem, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość przychodu, czy też zachowanie albo zabezpieczenie źródła zarobkowania.
- Zaliczenie danego wydatku do kosztów podatkowych uzależnione jest od tego, czy nie mieści się on w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (który zawiera art. 23 ust. 1 / art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym).
- Nie każdy wydatek, nawet związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, jest kosztem podatkowym, ale tylko taki, który realizuje cel wskazany w powołanym przepisie. Cel ten musi być widoczny, a ponoszone koszty winny go realizować bądź co na najmniej zakładać realnie możliwość jego osiągnięcia - odpowiedziała nam Kinga Błaszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Przepisy uzależniają uznanie wydatku za koszt od wykazania związku przyczynowo - skutkowego między wydatkiem, a przychodem.
Obowiązek wykazania tego związku leży po stronie podatnika, bowiem to on wyciąga korzystne dla siebie skutki prawne.
Wtedy jest koszt uzyskania przychodu
Jak zatem z powyższego wynika wydatek może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli:
- 1) został definitywnie poniesiony przez podatnika, który zamierza go
- odliczyć od swojego przychodu podatkowego (dochodzi do uszczuplenia zasobów finansowych podatnika w sposób ostateczny);
- 2) został poniesiony w celu uzyskania przychodów, ewentualnie w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
- 3) ma związek z danym źródłem przychodów (np. z działalnością gospodarczą podatnika – w przypadku podatników prowadzących
- działalność gospodarczą);
- 4) został właściwie udokumentowany;
- 5) nie jest wymieniony w negatywnym katalogu określonym w art. 23 ust. 1 / art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym.
Pies wpływa na zyski?
Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła.
Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości. Aby możliwym było zaliczenie wydatków poniesionych na czworonoga do kosztów uzyskania przychodu trzeba rozważyć, czy obecność psa w firmie przyczyni się do powstania przychodu w ramach prowadzonej działalności.
Wydatki na psa - kiedy są kosztem?
Wydatki na utrzymanie psa, takie jak jedzenie, szczepienia czy tresura, mogą zostać zaliczone do kosztów, w sytuacji, gdy firma (biuro) znajduje się poza miejscem zamieszkania, a przedsiębiorca nie ma możliwości zatrudnienia firmy ochroniarskiej. Wtedy można wykazać, że pies ma za zadanie chronić siedzibę firmy, ale nie może odstraszać klientów - więc niezbędna jest tresura. Do koszów firmowych zaliczyć też można opiekę weterynaryjną, szczepienia oraz wyżywienie.
Firma w domu i pies w domu? Czy to koszt?
W przypadku jednak, gdy przedsiębiorca prowadzi firmę w domu, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Możne zaliczyć do kosztów wydatki związane z utrzymaniem zakupionego psa (zakup, wyszkolenie, wyżywienie, opiekę weterynaryjną i szczepienia, lecz jedynie w takiej części, w jakiej pies ten będzie wykorzystywany na potrzeby firmy, a nie dla celów prywatnych.
Wskazać przy tym należy, iż to na podatniku, jako odnoszącym korzyść z faktu zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu, ciąży obowiązek wykazania, w jakiej części wydatki te mają związek z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą oraz obowiązek ich właściwego udokumentowania.
