Pod patronatem Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej powstała grupa organizująca pomoc zwierzętom przybywającym z Ukrainy. Lecznice wymieniają się informacjami i wspólnymi siłami organizują zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla zwierząt. Artykuły trafiają do weterynarzy przy wschodniej granicy i organizacji zajmujących się zwierzętami, które dysponują nimi według potrzeb.
- Pomocy wymagają też lekarze weterynarii i ich rodziny, którzy uciekają z Ukrainy i będą przebywali w naszym województwie. Zbieramy dla nich pieniądze – informuje Andrzej Klimowski, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. - Część kolegów zadeklarowała już chęć przyjęcia rodzin ukraińskich weterynarzy w swoich domach.
Nr konta 53 1020 1462 0000 7902 0393 7737 w tytule przelewu „Ukraina”
- 3 marca liczba zgłoszeń w sprawie gotowości zapewnienia naszym ukraińskim koleżankom i kolegom tymczasowych miejsc zakwaterowania w swoich domach przekroczyła sto i w pełni zaspokaja dotychczasowe potrzeby. Sytuacja jest jednak dynamiczna i liczba napływających uciekinierów z Ukrainy może się drastycznie zwiększyć - informuje Marek Mastalerek, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.
Apeluje też do lekarzy weterynarii:
- Żeby w miarę swoich możliwości udzielali bezpłatnej, niezbędnej pomocy zwierzętom, które opuściły Ukrainę. Rząd planuje w pełni otworzyć rynek pracy dla ukraińskich uchodźców, zanim to jednak nastąpi, ich możliwości regulowania należności za czynności lekarsko-weterynaryjne wydają się być bardzo ograniczone.
Do akcji przystąpiło wiele lecznic z naszego regionu
Przychodnia Weterynaryjna Kościuszki w Toruniu udziela bezpłatnej pomocy zwierzętom z Ukrainy na miejscu i wspiera zbiórki dla zwierząt, które zostały na Ukrainie, np. organizowaną przez I LO w Toruniu. Działa tam grupa „Jedynka Schodzi na Psy i Koty”, która organizuje różne akcje charytatywne dla zwierzaków. Na swoim profilu informuje:
- Schroniska na Ukrainie są często pozostawione same sobie, bez dostaw karmy, ogrzewania za to z bombami i rakietami nad głową. Liczne organizacje z Polski prężnie działają, niekiedy ryzykując życie, by przetransportować ukraińskie zwierzęta do Polski lub zapewnić byt działającym tam nadal schroniskom. Zebrana karma zostanie rozdysponowana do organizacji i schronisk, które najbardziej potrzebują naszego wsparcia za pośrednictwem Toruńskiego Towarzystwa Ochrony Praw Zwierząt.
Pomoc z przychodni weterynaryjnej Sweet Vet w Bydgoszczy trafia do Żytomierza. Zbierają m. in. karmę dla zwierząt, leki weterynaryjne, legowiska.
Lecznica Weterynaryjna Mikołajczak z Torunia oferuje bezpłatne usługi dla zwierząt z Ukrainy i rozpowszechnia tę informację również po ukraińsku, podobnie Centrum Vet z Włocławka.
Lista klinik z Kujaw i Pomorza, oferujących bezpłatne leczenie zwierząt z Ukrainy jest bardzo długa: Centrum As z Włocławka, klinika Verum z Grudziądza, przychodnia weterynaryjna Kotewicz i Ługiewicz z Grudziądza i wiele innych.
Przypominamy, że psy i koty z Ukrainy są szczepione przeciwko wściekliźnie i znakowane czipem na koszt państwa. Część zabiegów wykonywana jest już na granicy polsko-ukraińskiej, gdzie dyżurują weterynarze z województw podkarpackiego i lubelskiego.
