- Najważniejsze w tym wszystkim jest, by przedsiębiorca umiał pomóc sobie sam - uważa Wacław Kropiński, prezes Przedsiębiorstwa Hydrauliki Siłowej Hydrotor w Tucholi. - O podatkach mogę powiedzieć dużo, bo nasza firma jest na rynku od kilkudziesięciu lat, a ja jej prezesem od trzydziestu.
JPK_VAT i... wiele firm wpadnie w pułapkę
Wacław Kropiński był jednym z przedsiębiorców, którzy przyjechali 16 stycznia do Bydgoszczy na spotkanie z Pawłem Gruzą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów.
- Ogólnie zmiany, które proponuje rząd idą w dobrym kierunku, ale, oczywiście dalekie są jeszcze od ideału i nie zadowalają wszystkich - kontynuował Kropiński. - Większa kontrola oznacza więcej pieniędzy dla budżetu i wyrównywanie szans między przedsiębiorcami. To jest na pewno dobre dla tych, które uczciwie płacą podatki, a dla nas ważne również dlatego, że jesteśmy transparentną spółką, od 20 lat notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Wojciech Świtała ze Stowarzyszenia Przedsiębiorców Kujaw i Pomorza powiedział nam z kolei, że obawia się o małych przedsiębiorców w związku z obowiązkiem wysyłania, od stycznia tego roku, Jednolitego Pliku Kontrolnego.
JPK_VAT dla mikroprzesiębiorców od 2018 r. Najważniejsze pytania i odpowiedzi [rozmowa]
- Wielu wciąż zbyt mało wie na ten temat i nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji - twierdzi Świtała. - Szczególnie z tego, że urzędnikowi, za pomocą jednego kliknięcia, uda się wygenerować coś, co może pogrążyć biznes. Bardzo łatwo firma będzie mogła wpaść w pułapkę. Mikroprzedsiębiorców czeka w związku z tym duże zamieszanie.
We wtorek wiceminister Paweł Gruza spotkał się z kujawsko-pomorskimi przedsiębiorcami, z którymi rozmawiał o systemie podatkowym w 2018 roku, uszczelnieniu go oraz zachętach inwestycyjnych dla przedsiębiorców.
Wkrótce ma być głosowana w Sejmie nowa ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych. Państwo ma pomagać firmom w inwestowaniu.
Polomarket puszcza oczko do premiera Morawieckiego. To już nie „Mój ulubiony” , a „Polski sklep”
- Dotąd wsparcie w ramach stref ekonomicznych uzyskiwały inwestycje dużych i zagranicznych firm. Teraz chcemy dać podobne szanse małym i średnim przedsiębiorcom i to na terenie całego kraju, a nie tylko na takich wydzielonych terenach. Cała Polska będzie jedną wielką strefą ekonomiczną - mówił w Bydgoszczy wiceminister cytując premiera Mateusza Morawieckiego.
W marcu wejdzie w życie Konstytucja Biznesu. To pakiet ustaw, których celem jest zreformowanie i uproszenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności.
Ma wprowadzić m.in. zmiany w relacjach firma - urzędnik, czyli m.in. zasadę, co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, a ponadto: domniemanie uczciwości przedsiębiorcy (z założenia nie będzie musiał udowadniać jej uczciwości, wątpliwości, co do okoliczności konkretnej sprawy mają być rozstrzygane na jego korzyść). Interesów firm będzie bronił Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Podatek dopiero, gdy inny zapłaci? Wciąż marzenie
Paweł Gruza dużo mówił o zmianach w VAT i uszczelnianiu systemu podatkowego.Zapytaliśmy go przy okazji, kiedy i czy w ogóle firmy mogą liczyć na oczekiwaną od lat zmianę, nad którą - jak dotąd - nie pochylił się żaden rząd, czyli, by mogły płacić VAT dopiero, gdy same dostaną zapłatę.
Niestety, wszystko wskazuje na to, że pod tym względem nadal nic się nie zmieni. Wiceminister tłumaczył wymijająco, że na zatory płatnicze ma wpływ wiele czynników, by w końcu przyznać, że nasze prawo podatkowe nie zakłada takiej możliwości.
(wideo: Agnieszka Domka-Rybka, montaż: Agata Wodzień)
