Wczoraj po uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę przystani na Zalewie Włocławskim, zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie zapory bocznej, uczestniczący w tym wydarzeniu sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Ryszard Stachurski odwiedził również siedzibę Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego przy ul. Piwnej. W jej pobliżu powstanie kolejna nowoczesna przystań, tym razem przeznaczona głównie dla wioślarzy tego utytułowanego, mającego bogatą tradycję klubu. Wizyta wiceministra była podyktowana głównie tym, iż prezydent Włocławka Andrzej Pałucki wysłał wcześniej do Ministerstwa Sportu i Turystyki wniosek o dofinansowanie budowy tej przystani.
Szansa na dofinansowanie tej inwestycji z budżetu państwa jest bardzo duża. Przypomnijmy, iż w listopadzie ubr. podczas wizyty we vWłocławku podsekretarz stanu Tomasz Półgrabski zapewnił, że budowa przystani u ujścia Zgłowiączki jest wpisana na listę strategicznych inwestycji w kraju. Miasto ma szansę pozyskać nawet 50 procent dofinansowania na tę inwestycję. Prezydent Andrzej Pałucki otrzymał także zapewnienie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu o tym, że samorząd województwa w jednej trzeciej wspomoże finansowo tę inwestycję. W takiej sytuacji budowa przystani finansowana będzie z pieniędzy pochodzących z budżetów miasta, samorządu województwa i państwa.
Całkowity koszt budowy przystani szacuje się na około 30 mln zł. Teren objęty inwestycją graniczy z ulicami Solną, Fabryczną i Piwną. Projektowana inwestycja zostanie zlokalizowana na lewym brzegu rzeki Wisły, za ujściem rzeki Zgłowiączki. Północną granicę inwestycji stanowi Wisła, południową zaś działka, na której stoi magazyn firmy "Rieber Foods Polska" SA. Przy ww. lokalizacji powstanie budynek przystani wodnej wraz z bazą treningową dla Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego i pomieszczeniami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zbudowane będą nowe drogi i parkingi oraz piesza kładka przez rzekę Zgłowiączkę.
Dla jednostek pływających będzie dostępny zadaszony basen postojowy z możliwością cumowania statku spacerowego. Przystań będzie wyposażona w wyciąg stoczniowy, pływające pomosty cumownicze dla łodzi wioślarskich WTW oraz pływające pomosty cumownicze dla WOPR, Policji i jednostek turystycznych. Teren będzie oświetlony i zagospodarowany zielenią. Budynek przystani wodnej będzie posiadał, na potrzeby WTW, 4 pomieszczenia biurowe z zapleczem sanitarnym, 4 szatnie z natryskami, saunę, 2 pomieszczenia trenerów, salę ergometrów na 20 stanowisk, siłownię, magazyn sprzętu treningowego i pralnię z suszarnią. WOPR będzie miał do dyspozycji pomieszczenie biurowe z zapleczem sanitarnym oraz 2 szatnie z natryskami. Ponadto znajdzie się tam lokal gastronomiczny z zapleczem i sanitariatami o powierzchni około 300 m kw., sala konferencyjna dzielona z zapleczem, dyżurka z pomieszczeniem sprzątaczki, punkt medyczny, bosmanat z zapleczem, a także 2 pomieszczenia trenerów z węzłami sanitarnymi.
Na zewnątrz dostępne będą 2 sanitariaty z natryskami, kuchnia i zmywalnia oraz pralnia z suszarnią. Mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z tarasu widokowego. Na terenie inwestycji znajdzie się również 6 hangarów dla WTW, w tym 1 na warsztat szkutniczy i 2 magazyny. WOPR będzie zajmował hangary na 4 łodzie, warsztat i 2 magazyny. Policja także zagospodaruje hangar na łódź. Projekt przewiduje ponadto wybudowanie stacji sędziowskiej dla toru regatowego oraz trybun dla widzów. Na stronie internetowej: www.wloclawek.pl/aktualnosci/12800.html można obejrzeć wizualizację przystani przygotowaną przez spółkę "Modern Construction Systems" z Poznania.
