Podczas konferencji w Starorypinie Minister Rozwoju i wicepremier przedstawił podstawowe założenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Przedstawiciele firm z regionu mogli zadać pytania i wysuwali wnioski.
- Od 40 lat prowadzę pracownię artystyczną. Z ubolewaniem patrzę jak zamykane są zakłady rękodzielnicze. W naszym kraju nawet za wyroby artystyczne płacimy 23% VAT-u. Państwo powinno pomyśleć o preferencyjnych stawkach, przecież tu chodzi o mecenat artystyczny – uważa Elżbieta Bednarska, właścicielka rypińskiej Pracowni Witraży.
Wśród postulatów do wicepremiera był także ten o zmniejszenie administracji.
- Administracja w Polsce jest bardzo rozbudowana, miasta, gminy, powiaty. To kosztuje gigantyczne pieniądze i trochę przypomina przechowalnie dla ludzi z partii – uważa Jan Rejs, rypiński przedsiębiorca.
Zdaniem wicepremiera na administracji niewiele można zaoszczędzić.
- Administracja kosztuje 44 miliardy złotych rocznie. Nawet gdybyśmy ją ograniczyli o 10%, to oszczędności nie pozwolą na to, by nie zmienić rzeczywistość. Poprzednia ekipa zwiększyła zatrudnienie w administracji o 120 tysięcy osób. My skupiamy się, by ten proces zatrzymać – mówił wicepremier Morawiecki.
Jan Rejs zwrócił także uwagę na wysoki VAT oraz koszty pracownicze i kierunki eksportowe.
- Cały czas dochodzą nam koszty. VAT to strumień pieniędzy dla państwa, ale przy tym pozostawiono podatki od gruntów, działalności. Koszty zatrudnienia pracowników są bardzo wysokie i nie powinny obciążać wyłącznie pracodawców. Tutaj jest rola dla państwa do wykazania się. Mówi Pan o konieczności sprzedaży wysokomarżowej. My taką mieliśmy na rynki wschodnie, ale rząd popsuł relacje ze Wschodem, a przy sprzedaży na Zachód marże są niskie – mówił Jan Rejs.
Mają niewiele ponad 10 lat. A już poznają smak alkoholu [wideo]
Wojciech Kruszewski, rypinianin i prezes zarządu sieci Lewiatan, uznał za duży sukces wypracowanie kształtu ustawy o podatku od handlu.
- To kompromis, który zabezpiecza ona interesy małych i średnich firm. Dziękuję tym, którzy byli za tą ustawą. Zależy mi jeszcze na zaktywizowaniu departamentu handlu oraz edukowaniu społeczeństwa, by wybierało polskie towary i polskie sieci – mówił Kruszewski.
Oprócz spotkania z przedsiębiorcami, wicepremier obejrzał rypińską strefę przemysłową - nowy zakład cukierniczy oraz wytwórnię pasz.
