Widowisko plenerowe "Szarża pod Krojantami" przygotowuje Polski Klub Kawaleryjski, a grant na to zadanie wygrała Fundacja "Szarża pod Krojantami". Scenariusz podkreśli trud, poświęcenie i bohaterstwo polskiego żołnierza w wojnie obronnej 1939 roku, a przygotowuje go Jerzy Hanisz, który od trzynastu lat pracuje nad widowiskiem w Krojantach.
110 koni w inscenizacji
W tym roku rekonstruktorów ma być 150, koni - 110. To oni przedstawią inscenizację, jak pomorscy ułani z 18 Pułku pod Chojnicami realizowali jasny rozkaz - maksymalnie opóźnić marsz Niemców. Udało się im powstrzymać natarcie 76 pułku piechoty 20 Dywizji Zmechanizowanej. Ich szarża na niemiecką piechotę przeszła do legendy, często też bywała "upiększana" w podobnym duchu, jak to robiła niemiecka propaganda - że to straceńcy na koniach rzucili się z szablami na czołgi!
Oprócz głównego programu widowiska zaplanowano tradycyjnie stałe inscenizacje i wystawy historyczne. Będzie można zwiedzić leśne obozowisko partyzantów, wojskowy szpital polowy, biwak kawaleryjski, zobaczyć współczesny sprzęt wojskowy.
Kupicie kartki
Poczta polowa będzie sprzedawać okolicznościowe kartki i znaczki, przybije nam pamiątkowy stempel. Nie zabraknie garów z grochówką i innym jedzonkiem, bo przecież w Krojantach spędzimy więcej niż pół dnia.
Hitem inscenizacja
Gwoździem programu - oprócz tradycyjnych punktów, do których widzowie zdążyli się już przyzwyczaić, będzie dynamiczna prezentacja współczesnych polskich formacji wojskowych wraz ze sprzętem zmechanizowanym. I to może być naprawdę hit, a kto wie, może nawet uda się podejść bliżej i zrobić sobie pamiątkową fotkę przy nowoczesnym czołgu?
Przeczytaj również: "Szarża pod Krojantami" - znamy scenariusz widowiska
Dzień wcześniej sesja
6 września o godz. 16.30 organizatorzy zapraszają na konferencję popularnonaukową w Zespole Szkół w Nowej Cerkwi, a dzień później uroczystości rozpoczną się o godz. 10.45. Polowa msza św. o godz. 12. Część plenerowa rozpocznie się o godz. 13.30 od prezentacji klubów jeździeckich, o godz. 13.45 pokaz musztry szwadronu kawalerii, o godz. 14.10 koncert Orkiestry Wojskowej z Elbląga, o godz. 14.45 XV Bieg Ułański o puchar wójta gminy Chojnice, o godz. 15 - prezentacja bryczek i powozów - konkurs o puchar starosty, o godz. 15.15 inscenizacja szarży pod Krojantami, o godz. 16.05 - współczesne polskie siły zbrojne, o godz. 17 prezentacja uczestników widowiska, o godz. 17.10 zakończenie uroczystości i występ zespołu Clonovia.
Prezydent patronem
Honorowy patronat nad tym wydarzeniem przyjął prezydent Bronisław Komorowski, a w komitecie honorowym są m.in. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, marszałek województwa Mieczysław Struk. Przyjedźcie do Krojant! Atracji nie zabraknie.
Czytaj e-wydanie »