https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej uniwersytetu w mieście. Za sprawą naukowców z UMK miasto ma być piękniejsze i bardziej przyjazne

wixad
Dziennikarzy interesował m.in. przyszłość toruńskiej Winnicy, którą pomogą zagospodarować naukowcy z UMK
Dziennikarzy interesował m.in. przyszłość toruńskiej Winnicy, którą pomogą zagospodarować naukowcy z UMK Urząd Miasta Toruń
Regularne badanie opinii mieszkańców, przyjazne projektowanie przestrzeni i innowacje to najważniejsze pola współpracy pomiędzy miastem i uczelnią.

Konferencja prasowa z udziałem prezydenta miasta Pawła Gulewskiego oraz przedstawicieli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) miała na celu przybliżyć nową koncepcję współpracy między miastem a uczelnią. Została ona zainicjowana umową, którą strony podpisały 1 października.

Największa instytucja bliżej miasta

Prezydent Gulewski podkreślił, że jest to krok w stronę pogłębiania dotychczasowych relacji i rozwijania nowych form kooperacji na wyższych poziomach, co ma kluczowe znaczenie dla miasta, jak i dla samej uczelni.

- Trudno sobie wyobrazić Toruń bez uniwersytetu, a uniwersytet bez Torunia – zapewniał prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK. - Od samego początku powiedzieliśmy sobie, że będziemy kontynuować współpracę, która była wcześniej bardzo owocna. Jednak chcemy ją jeszcze podnieść na wyższy poziom, co też zostało potwierdzone w czasie uroczystości inauguracyjnej, kiedy to podpisaliśmy nowe porozumienie otwierające nam przyszłość jako partnerów, którzy chcą ze sobą współpracować. UMK to największa instytucja w naszym regionie, zatrudniająca ponad 2 tysiące osób i edukująca ponad 12 tysięcy studentów.

Psychologowie dla mieszkańców

Głos zabrała również prof. Maria Lewicka z Instytutu Psychologii UMK, która zauważyła, że mimo potencjału naukowego uczelni, dotychczasowa współpraca między miastem a uniwersytetem była niewystarczająca i nie była odczuwalna przez mieszkańców. Nowe porozumienie ma to zmienić. - Mamy uniwersytet, doskonałych ekspertów, ale do tej pory ich potencjał był niewykorzystany. Umowa z miastem to krok milowy w tej kwestii – podkreśliła.

Elementem porozumienia jest także inicjatywa dotycząca psychologicznego wsparcia mieszkańców Torunia, które miałoby być oferowane częściowo za darmo, a częściowo w znacznie obniżonych cenach. To przedsięwzięcie ma zwiększyć dostępność pomocy psychologicznej.

Będą badać opinię mieszkańców

Profesor Arkadiusz Karwacki z Instytutu Socjologii UMK odniósł się do konieczności regularnego monitorowania potrzeb mieszkańców. Zaznaczył, że nowoczesne miasto musi stale reagować na zmieniające się wymagania społeczne. W tym celu planowane jest wdrożenie cyklicznych badań, które pozwolą na regularne diagnozowanie tych potrzeb: - Toruńskie Centrum Usług Społecznych co cztery lata ma diagnozować potrzeby mieszkańców w zakresie usług społecznych, co pozwoli na prowadzenie skutecznej polityki publicznej.

Istotnym punktem współpracy ma być ochrona dziedzictwa i opieka nad zabytkami. Prof. Wojciech Chudziak z UMK mówił o badaniach archeologicznych, które dzięki dotacjom miasta będą mogły być realizowane w rejonie kompleksu Ducha Świętego. - Liczymy, że w przyszłym roku uda się odsłonić kolejne części obiektu, co może doprowadzić do jego udostępnienia – dodał Chudziak.

Pionierska Winnica

Prof. Adam Kola, prorektor ds. nauki UMK, zauważył, że choć Toruń jest miastem bogatym w tradycje i historię, ważne jest, aby nie stało się ono "skamienieliną": - Miasto tworzy swój własny urban lab, łącząc dziedzictwo z nowoczesnością i innowacyjnością".

Prezydent podkreślił znaczenie dialogu społecznego w sprawie zagospodarowanie przestrzeni miejskiej. Jako przykład podał konsultacje dotyczące zagospodarowania dzikiego fragmentu Winnicy, które – zdaniem prof. Lewickiej - mogą uczynić Toruń pionierem we wprowadzaniu dzikiej przyrody do miasta.

Paweł Gulewski odniósł się także do ratowania zabudowy szachulcowej na Winnicy. Niebawem zostanie przedstawiona lista obiektów z muru pruskiego, które zostaną objęte specjalnymi procedurami ochronnymi.



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska