- Czekaliśmy na uruchomienie „Wiejskiej e-skrzynki” i wreszcie się doczekaliśmy- mówi Marzena Górska, rolniczka z Sośna (pow. sępoleński), która na stronie internetowej: wiejskaeskrzynka.pl oferuje gęsie i kacze tuszki.
Polska jest europejskim liderem w produkcji malin oraz piątym producentem tych owoców na świecie
Od gęsiny po powidła - to można kupić
Pierwsza gęś z Sośna, sprzedana za pośrednictwem „Wiejskiej e-skrzynki”, dotarła do klienta w miniony czwartek. To wówczas po raz pierwszy samochód z KPODR rozwoził towary od grupy rolników biorących udział w tym projekcie. - Na razie chcieliśmy sprawdzić, czy system działa, nawet nie reklamowaliśmy tej sprzedaży - stwierdził Ryszard Kamiński, dyr. KPODR.
- W sprzedaży za pośrednictwem tej e-skrzynki bierze udział siedemnastu producentów lokalnej żywności - wyjaśnia Ryszard Zarudzki, wicedyrektor KPODR. - Są to np. gospodarze sprzedający w ramach rolniczego handlu detalicznego albo małe zakłady prowadzące działalność marginalną, lokalną i ograniczoną (MOL).
To też może Cię zainteresować
Można kupić m.in. mięso i wędliny, nabiał, miody, owoce i warzywa oraz przetwory, pieczywo a nawet zioła.
Jan Chabowski , którego rodzinne gospodarstwo położone jest w Strzelcach Dolnych (pow. bydgoski)oferuje powidła strzeleckie (po 10 zł za słoiczek 320 g). Ta skrzynka to dla niego dodatkowa możliwość sprzedaży: - Jeśli ten system się rozwinie, to może będziemy sprzedawać także np. kiszoną kapustę - dodał.
Wiejska e-skrzynka. System sprzedaży żywności jest prosty
Celem projektu jest wybranie najkorzystniejszego sposobu dystrybucji produktów rolnych w ramach krótkich łańcuchów dostaw, dostarczanych od rolników z woj. kujawsko-pomorskiego.
Żeby kupować lokalne produkty za pośrednictwem „Wiejskiej e-skrzynki” wystarczy wejść do portalu zakupowego www.wiejskaeskrzynka.pl (powstał w ramach projektu współfinansowanego z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”), zamówić produkty i zapłacić przelewem. - Chcielibyśmy, żeby w przyszłości była także możliwość płatności gotówką i aby przybywało punktów odbioru - dodał wicedyrektor Zarudzki.
To też może Cię zainteresować
Na razie paczki będzie można odbierać w trzech punktach: w Minikowie (w Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej, w godz. 15 – 16), na bydgoskich Bartodziejach (plac pomiędzy domem towarowym a targowiskiem, w godz. 17 – 18) oraz w restauracji w Osielsku, (ul. Kąkolowa 2, w godz. 19 – 20).
Sprzedaż odbywa się w cyklach tygodniowych, zamówienia (za pośrednictwem platformy) zbierane są do poniedziałku, do godz. 24.
