https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Większa emerytura. Jak to zrobić?

Relację przygotowała Ewa Brzozowska-Kowalka
Na Państwa pytania odpowiadała Regina Siudzińska z ZUS w Bydgoszczy
Na Państwa pytania odpowiadała Regina Siudzińska z ZUS w Bydgoszczy Fot. Tytus Żmijewski
Co zrobić żeby podwyższyć swoją emeryturę? Kiedy ZUS przyjmie minimalne wynagrodzenie za lata zerowe?- te pytania najczęściej zadawaliście Państwo podczas środowego dyżuru telefonicznego.

Jak zawsze hasło "przeliczenie emerytury" wzbudziło ogromne zainteresowanie Czytelników. Dziś prezentujemy relację z dyżuru.

Na pytania odpowiadała Regina Siudzińska, z-ca naczelnika Wydziału Zmiany Uprawnień Emerytalno-Rentowych z oddziału ZUS w Bydgoszczy.

- Mąż pracował od 1967 roku do 1989 roku. Następnie przebywał na rencie z tytułu niezdolności do pracy. W tym roku ukończy 65 lat. W jaki sposób zostanie ustalona podstawa wymiaru emerytury?
- Jeżeli wraz z wnioskiem o emeryturę mąż nie przedstawi zaświadczenia o zarobkach uzyskanych w innym okresie i brak możliwości ustalenia takich zarobków w oparciu o dokumentację zawartą w aktach rentowych, wówczas ZUS przyjmie za podstawę emerytury zwaloryzowaną podstawę wymiaru renty. Natomiast jeżeli w dokumentacji emerytalno-rentowej znajdują się zarobki uzyskane w całym okresie zatrudnienia, istnieje możliwość ustalenia podstawy wymiaru z 20 lat wybranych z tego okresu i przyjęcia kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania emerytury.

- Od listopada ubiegłego roku jestem na emeryturze. Pracowałam w latach 1969-1980 i posiadam z tego okresu jedynie świadectwo pracy. Nie mogę udokumentować z tego okresu zarobków. Wskaźnik podstawy wymiaru mam ustalony z całego okresu zatrudnienia i wynosi on około 54 proc. Czy za nieudokumentowany okres zatrudnienia ZUS przyjmie mi minimalne wynagrodzenie i ponownie przeliczy świadczenie?
- Jeśli w okresie 20 lat wynagrodzenia zostały w pełni udokumentowane, przeliczenie świadczenia z przyjęciem minimalnego wynagrodzenia w innych latach zatrudnienia nie spowoduje w pani przypadku podwyższenia wskaźnika podstawy wymiaru. Ustalone wskaźniki wyliczone z minimalnymi wynagrodzeniami kształtują się: od 11,57 proc. do 42,41 proc.

- Mój mąż od 1998 roku był na rencie z tytułu niezdolności do pracy. W ubiegłym roku w wieku 60 lat przeszedł na emeryturę. Podstawę wymiaru renty miał ustaloną z 9 kolejnych lat i taki wskaźnik przyjęto do obliczenia emerytury. W jaki sposób obecnie mąż ma prawo przeliczyć emeryturę jeżeli przedstawi zarobki z całego okresu zatrudnienia? Czy istnieje możliwość przyjęcia do jej wyliczenia kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania emerytury?
- Do obliczenia emerytury zostanie przyjęta nowa kwota bazowa jeżeli wskaźnik wysokości podstawy wymiaru zostanie ustalony z 20 lat z całego okresu zatrudnienia lub z 10 kolejnych wybranych z 20 przed przyznaniem emerytury.

- Urodziłam się w 1950 roku. W 2006 roku przeszłam na wcześniejszą emeryturę. Po przyznaniu emerytury przepracowałam 30 miesięcy. Czy po ukończeniu 60 lat mogę złożyć wniosek o przyznanie emerytury z tytułu ukończenia wieku i o ustalenie części socjalnej emerytury przy zastosowaniu kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania tego świadczenia?
- Z uwagi, że jest pani osobą urodzoną po 31 grudnia 1948 roku przyznanie emerytury nastąpi na podstawie art. 26 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (tzw. emerytura kapitałowa). Jeżeli tak ustalona emerytura okaże się świadczeniem niższym, wypłacana będzie dotychczasowa emerytura.

- Czy okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy jest zaliczany do wysokości emerytury?

- Niestety. Obowiązujące przepisy nie przewidują takiej możliwości.

- Ustalono mi podstawę wymiaru z 20 lat, przyjmując w latach 1965-1968 wynagrodzenie zerowe. Czy obecnie mogę złożyć wniosek o przyjęcie w tych latach minimalnego wynagrodzenia?

- Tak może pan złożyć taki wniosek i otrzyma pan wyrównanie z tego tytułu od dnia 1 stycznia 2009 roku, ponieważ wnioski złożone do końca 2009 roku zobowiązują ZUS do wypłacenia wyrównania świadczenia z tego tytułu od 1 stycznia 2009 roku.

- Urodziłam się w 1949 roku. W latach 1976-1997 pracowałam w państwowych zakładach. W 1997 roku przeszłam na rentę rodzinną po mężu. W tym roku ukończę 60 lat. Czy mogę wystąpić o emeryturę z tytułu mojego zatrudnienia?
- Może pani złożyć wniosek o emeryturę. ZUS wyliczy należne pani świadczenie i podejmie wypłatę korzystniejszego świadczenia.

- Mój mąż ma 74 lata. Od 2000 roku jest na emeryturze. Miał duże kłopoty z udokumentowaniem uzyskanych zarobków w czasie zatrudnienia. Do wyliczenia podstawy wymiaru przyjęte zostały lata zerowe. Czy obecnie mąż może złożyć wniosek o przeliczenie emerytury?
- Jeżeli zostały przyjęte do wyliczenia podstawy wymiaru lata zerowe mąż powinien jak najszybciej złożyć wniosek do ZUS.

- Do 2003 roku byłem na rencie z tytułu niezdolności do pracy. Wskaźnik podstawy wymiaru ustalono w wysokości 132 proc. (prawdopodobnie z 3 kolejnych lat). W 2003 roku przeszedłem na emeryturę i ZUS obniżył mi wskaźnik podstawy wymiaru do 125 proc. Przyjął do wyliczenia emerytury kwotę bazową obowiązującą w dacie przyznania emerytury. Czy postąpił słusznie?
- Przyznając emeryturę ZUS ustalił ponownie wskaźnik wysokości podstawy wymiaru zgodnie z art. 15 ustawy emerytalnej. Mimo, że wskaźnik podstawy wymiaru okazał się niższy od dotychczas ustalonego zgodnie z obowiązującymi przepisami mógł przyjąć nową kwotę bazową obowiązującą w dacie przyznania emerytury. Tak ustalone świadczenie okazało się dla pana korzystniejsze.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ala
Pytanie zadaje: ala (10.12.2009 godz: 14:51 Odpowiedzi: 0)Witam mam wielki problem mój tata od trzech lat jest na rencie którą miał do końca listopada 2009roku w pazdzierniku złożyliśmy całą dokumentację o chorobie aby przedłuzyć rente choroby taty to (nowotwór trzustki złośliwy z przerzutami do wątroby płuc i mózgu)3 grudnia przyjechała pani doktor na komisję do domu sprawdzic stan taty.po tygodniu przyszło pismo od orzecznika ze tata jest całkowicie niezdolny do pracy i musi korzystac z pomocy drugiej osoby i ze niezdolnosć wynosi 3 lata(śmiechu warte do dzisiaj zadna decyzja nie przyszła a tata nie ma srodków do zycia ani na leki pytam się jak długo mamy czekac az tata umrze? Myślałam ze jak to jest ciągłość to bedzie od razu my musimy kupowac pieluchy morfinę co my teraz mamy zrobić
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska