Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większa produkcja bioetanolu pomoże rolnikom. Potrzebna jest stabilizacja

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Kujawsko-pomorscy rolnicy mają nadzieję, że po wprowadzeniu na polski rynek benzyny E10, zwiększona produkcja bioetanolu wpłynie na stabilizację w produkcji roślinnej.

Spis treści

O to, by od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce wprowadzano sukcesywnie nowe paliwo, z maksymalnie 10-procentową domieszkę biokomponentów, zabiegali także przedstawiciele rolników.

- Cieszymy się, że tak się wreszcie stało, bo ta zmiana może przede wszystkim pomóc producentom kukurydzy oraz innych zbóż nadających się do produkcji bioetanolu- mówi Juliusz Młodecki, rolnik z Radzicza k. Nakła i prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

I podkreśla, że kierowane przez niego zrzeszenie działało w tej sprawie w ramach Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych.

Mogą zyskać głównie producenci kukurydzy

Bioetanol, który jest biokomponentem dodawanym do benzyn, otrzymuje się z biomasy. Surowcem do jego produkcji są często zboża, trzcina cukrowa lub buraki cukrowe i ziemniaki.

- Wprowadzenie benzyny E 10 daje nam pewną nadzieję, bo sytuacja w produkcji roślinnej jest bardzo trudna - uważa Henryk Kiełkowski, rolnik z miejscowości Nowopole (gm. Kikół, pow. lipnowski). - Kukurydza była bardzo tania, ale i sytuacja np. na rynku rzepaku jest bardzo trudna.

Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw podkreśla, że w Polsce zyskać mogą przede wszystkim producenci kukurydzy. Producenci bioetanolu „nie odbiorą chleba” piekarzom, więc na rynku pszenicy rewolucji nie będzie. Możliwe (chociaż w mniejszym stopniu) jest wykorzystanie na polskim rynku także melasy buraczanej.

Jednak - zdaniem dyrektora KIB - trzeba brać pod uwagę zmianowanie w uprawach, bo kukurydza nie zawsze jest produkowana w danym gospodarstwie. Zatem większa produkcja bioetanolu wpłynie generalnie na gospodarstwa z produkcją roślinną.

Większa produkcja bioetanolu

Z informacji udostępnionych przez Krajową Izbę Biopaliw wynika, że wprowadzenie benzyny E10 zwiększy produkcję bioetanolu o co najmniej 200 tys. ton w skali roku.

I to przełoży się na zwiększony popyt na zboża (głównie kukurydzę). - Do zagospodarowania jest około pół miliona ton kukurydzy - uważa Juliusz Młodecki.

Kukurydza jest wciąż bardzo tania

Bo na razie kukurydza jest wciąż bardzo tania. Jak wynika z notowań Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, w ciągu roku ceny za kukurydzę bardzo spadły.

Np. 13 stycznia 2023 roku za suchą kukurydzę kupujący oferowali w naszym regionie 110-125 zł/dt, zaś 12 stycznia br. było to 70-72 zł/dt. A to i tak nieco więcej niż kilka dni wcześniej, bo wówczas najniższe stawki doszły do 66 zł/dt.

Producenci zbóż, także kukurydzy, w minionym sezonie sporo dołożyli do produkcji. Nie oczekują dużych podwyżek, bo bardziej potrzebują stabilizacji na rynku. I dlatego spore nadzieje pokładają w zwiększonej produkcji bioetanolu.

To też może Cię zainteresować

- Paliwo E10 spełnia normy europejskie i nareszcie dołączyliśmy do grona państw, w których taka benzyna jest od dawna stosowana - dodaje Juliusz Młodecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska