https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Większa strefa - więcej w kasie

Tekst i fot. Katarzyna Pankiewicz
Strefa Płatnego Parkowania obejmuje obecnie  kilka ulic najbliższych centrum miasta. W tym  również Duży Rynek.
Strefa Płatnego Parkowania obejmuje obecnie kilka ulic najbliższych centrum miasta. W tym również Duży Rynek.
Na początku przyszłego roku w Brodnicy przybędzie płatnych parkingów.

Podczas piątkowej sesji radni podjęli uchwałę o poszerzeniu Strefy Płatnego Parkowania.

Przypomnijmy, że płatne postoje w strefie funkcjonują od 1999 roku. Obejmują one ulice: Kamionka, Mały Rynek, Hallera, Duży Rynek, Strzelecka, Pocztowa, Kopernika, Stary Plac Szkolny, Nad Drwęcą, Św. Jakuba, Przykop, Mostowa (parking), Kościelna (parking przy kościele). W sumie ustawionych jest na nich 18 parkomatów.

Za kilka miesięcy płacić będzie trzeba również za postój przy kilku kolejnych ulicach. Na: Nowej, Kościelnej, Paderewskiego, Piwnej, Mickiewicza, 700-lecia i na wniosek radnego Paca również przy ul. Ogrodowej.

35 proc. kasy wybieranej z parkomatów trafia do firmy obsługującej strefę, reszta - 65 proc. zasila miejską kasę.

Jak duże są wpływy? Wystarczy spojrzeć na kilkumiesięczne dochody. - Od stycznia do sierpnia br. wpływy ze strefy wyniosły 38 tysięcy 912 złotych - mówi Zdzisława Maciniak z brodnickiego magistratu. Kwotę wystarczy podwoić i mamy średni roczny wpływ. Nic więc dziwnego, że radni zgodzili się na poszerzenie strefy. To dodatkowe pieniądze z dodatkowych płatnych miejsc.

- Z tych pieniędzy budowane i remontowane są ulice i chodniki w mieście - podkreślał podczas sesji burmistrz optując za zwiększeniem liczby płatnych parkingów. Poprzez rozszerzenie strefy przybędzie 120 płatnych stanowisk.

- Miejsca postojowe na tych ulicach, oprócz ulicy Kościelnej, wyznaczone zostaną poprzez wymalowanie znaków poziomych na jezdni i ustawienie oznakowania pionowego - informuje Andrzej Tęgowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej. - Miejsca postojowe są zlokalizowane w wybudowanych zatokach postojowych z odpowiednim oznakowaniem poziomym i pionowym.

Firma obsługująca strefę będzie musiała zająć się postawieniem dodatkowych parkomatów na wyznaczonych ulicach...

- Musimy wyjaśnić kwestię tego czy kupimy firmie parkomaty czy też zostaną one od firmy wydzierżawione - mówi rzecznik miasta.

Inną kwestią jest też zatrudnienie dodatkowej osoby - parkingowego. Obecnie jest ich dwóch, ale dodatkowe ulice będą z pewnością wymagały dodatkowej pary nóg do ich obchodzenia. - To czy firma zatrudni dodatkową osobę czy też zwiększy zakres pracy dotychczasowym pracownikom leży w gestii firmy a nie magistratu - mówi pani Marciniak.

Kiedy zaczniemy płacić za postój?

- Uchwała wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w dzienniku ustaw. Obecnie mamy siedem dni na przesłanie jej do województwa. Zanim zostanie wpisana minie pewien około trzech miesięcy - wyjaśnia Zdzisława Marciniak.

Tak więc prawdopodobnie na dobre strefa zostanie poszerzona dopiero na początku przyszłego roku.

***

Warto wiedzieć

Opłaty

30 minut - 1 zł

godzina - 1,50 zł

2 godziny - 3,10 zł

3 godziny - 4,80 zł

za każdą następną godzinę postoju - 1,50 zł.

abonamenty

dla mieszkańców Strefy Ograniczonego Postoju (roczny) - 60 zł

miesięczny - 65 zł

2 tygodniowy - 32,00 zł

1 tygodniowy - 16 zł

miesięczny na stanowiskach zastrzeżonych kopertą - 150 zł

Kara

Za nie wykupienie biletu - w biurze strefy pobiera się opłatę dodatkową w wysokości 20 zł.

10 minut dla spóźnialskich

Kto znajdzie za wycieraczką stwierdzenie o nieuiszczeniu opłaty ma 10 minut (od godziny zapisanej na stwierdzenie) na wykupienie biletu. Jeśli zmieści się w tym czasie może być pewny, że opłata dodatkowa zostanie anulowana. Warto też dodać, że bilet można wykupić w dowolnym parkomacie - a nie tym najbliższym miejsca pozostawienia auta.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska