
W POLSCE NA 100 WYPADKÓW GINIE 9 OSÓB
Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany dla kierowców. Zbigniew Ziobro chce ostrzejszych sankcji dla nietrzeźwych kierujących oraz karę więzienia za ucieczkę przed policją. Do konsultacji międzyresortowych trafił przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy, która zaostrza kary za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłuża okres przedawnienia karalności wykroczeń. Nowe przepisy, zdaniem resortu, wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na polskich drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci.
Wprowadzenie jakich zmian w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego oraz w Prawie o ruchu drogowym proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości? Sprawdź poruszając się po galerii za pomocą strzałek na klawiaturze.
- Państwo musi działać sprawnie i zdecydowanie, gdy dochodzi do przestępstw i groźnych wykroczeń spowodowanych przez pijanych kierowców i piratów drogowych. Nie można tolerować sytuacji, gdy wymiar sprawiedliwości okazuje się bezradny wobec tych, którzy drwią z prawa i stwarzają śmiertelne zagrożenie na drogach – mówi Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik.
Zdaniem rządu obecne przepisy nie pozwalają na skuteczne ściganie sprawców groźnych przestępstw i wykroczeń drogowych, a czasem stanowią wręcz zachętę do zachowań powodujących tragiczne skutki. Na potwierdzenie tych słów Ministerstwo Sprawiedliwości pokazuje statystyki.
W 2015 r. ponad 1000 sprawców groźnych wykroczeń drogowych (w tym 150 kolizji i 320 przekroczeń prędkości) nie spotkała kara, bo ich sprawy się przedawniły. W dodatku na 112 wyroków skazujących pijanych lub odurzonych kierowców, którzy zabili na drodze człowieka lub spowodowali ciężkie uszkodzenia ciała, 26 wymierzono w zawieszeniu (2014 r. – 38 zawieszeń na 151 wyroków; 2013 r. – 93 zawieszenia na 252 wyroki).
- Jednocześnie statystyki pokazują, że w Polsce na 100 wypadków drogowych ginie aż 9 osób, (dane z 2014 r.), a w Niemczech, czy Austrii – jedna osoba. Ponad 2200 tragedii na polskich drogach, zakończonych czyjąś śmiercią lub poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, spowodowały w 2015 r. osoby będące pod wpływem alkoholu - twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości.
Wprowadzenie jakich zmian w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego oraz w Prawie o ruchu drogowym proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości? Sprawdź poruszając się po galerii za pomocą strzałek na klawiaturze.

CO NAJMNIEJ 2 LATA WIĘZIENIA DLA SPRAWCY WYPADKU PO NARKOTYKACH
Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona. Dziś dolna granica kary przy takim przestępstwie to zaledwie 9 miesięcy pozbawienia wolności, a wyrok do jednego roku więzienia można zawiesić.
Czytaj dalej - przejdź do kolejnych slajdów w galerii przy pomocy strzałek

UNIKNĄĆ PRZEDAWNIEŃ I PRZYPADKU "FROGA"
Policja, prokuratura i sądy dostaną wystarczający czas, by skutecznie wymierzyć sprawiedliwość sprawcy wykroczeń drogowych. Będą się one przedawniać w sprawach, w których wszczęto postępowanie, dopiero po trzech latach od momentu popełnienia. Dziś przedawnienie następuje już po dwóch latach (przypadek „Froga”).
Czytaj dalej - przejdź do kolejnych slajdów w galerii przy pomocy strzałek

NAWET 15 LAT ZAKAZU PROWADZENIA POJAZDÓW
Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, tak jak obecnie (w praktyce sądy rzadko ją orzekają, a jeśli już – to najczęściej w zawieszeniu). Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
Czytaj dalej - przejdź do kolejnych slajdów w galerii przy pomocy strzałek