Szacunkowo co trzecia złotówka zasilająca budżet państwa z tytułu podatku akcyzowego od alkoholu pochodzi z produkcji i sprzedaży piwa. Kwota, jaką w formie akcyzy odprowadza do budżetu branża piwowarska w Polsce (3,6 mld zł; 840 mln Euro) czyni nasz kraj drugim największym płatnikiem podatku akcyzowego od piwa w Europie. Pierwsze miejsce należy do Wielkiej Brytanii (4 449 mln Euro). Niemcy, które są największym europejskim producentem piwa, plasują się dopiero na czwartej pozycji (676 mln Euro).
Syn zapytał: "Dlaczego piwo w Norwegii jest trzy razy droższe? To napisał książkę
- Polski rynek piwa jest mniej więcej o połowę mniejszy niż rynek niemiecki, jednak polscy piwowarzy z tytułu akcyzy odprowadzają do skarbu państwa kwotę o blisko jedną czwartą wyższą niż ich koledzy zza Odry. Wynika to z różnicy w wysokości obowiązujących w obu krajach stawek podatku akcyzowego na piwo. W Polsce w porównaniu nie tylko z Niemcami, ale również pozostałymi krajami regionu o silnych rynkach piwnych, jak Czechy czy Słowacja, są one wysokie - mówi Danuta Gut, dyrektor Biura Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie.
Rynek dobrze "wywarzony", czyli ile warte jest piwo w Polsce?
Akcyza stanowi tylko jedną trzecią wpływów budżetowych, jakie generuje polskie piwo. Z raportu "The Contribution made by Beer to the European Economy" opracowanego na zlecenie The Brewers of Europe wynika, że budżet państwa zyskuje dzięki piwu łącznie blisko 10 mld złotych rocznie.

