Najwcześniej za miesiąc, a najpóźniej za dwa powinniśmy poznać wykonawcę Centrum Sportu i Rekreacji w Wielkiej Nieszawce.
Budowa kompleksu ma ruszyć latem tego roku i zakończyć się przed świętami w grudniu przyszłego roku.
Dziesięć milionów różnicy
Budową Centrum Sportu zainteresowane są firmy: Erbud, Mitex, Skanska, Mostostal Warszawa, Unibep, Marbud, Nickiel z Poznania, Polaqua i Alstal.
Najtańszą ofertę złożyła firma Alstal z Inowrocławia, która w Toruniu budowała już nowy stadion żużlowy.
Najdroższą propozycję złożyło konsorcjum firm powiązanych z toruńskim Marbudem.
Taniej blisko o połowę
- Spodziewaliśmy się cen o kilka milionów niższych, ale przynajmniej te najniższe oferty są do zaakceptowania - mówi Kazimierz Kaczmarek, wójt gminy Wielka Nieszawka. - Teraz zaczynamy wnikliwą procedurę sprawdzania dokumentacji. Na razie wiemy tyle, że wszystkie te firmy mają już doświadczenie w budowie podobnych obiektów rekreacyjnych.
Walka o inwestycję
Firmy startujące w przetargu już zapowiedziały szczegółową analizę dokumentacji kontrkandydatów.
- To są olbrzymie zbiory, dlatego, aby się z nimi zapoznać trzeba poświęcić naprawdę dużo czasu, więc w tej chwili nie potrafię podać daty rozstrzygnięcia przetargu - dodaje Kazimierz Kaczmarek. - Sądzimy, że najpóźniej za dwa miesiące poznamy wykonawcę kompleksu. Jako wójt mam upoważnienie Rady Gminy do podejmowania samodzielnych decyzji, do kwoty 28 mln zł. Jednak z racji tego, że oferty wykraczają poza tę sumę, konieczna będzie odpowiednia zgoda Rady Gminy na większe zobowiązanie finansowe, jakie nas czeka.
Do trzech razy sztuka?
Pod budowę Centrum Sportu w Wielkiej Nieszawce pierwsza łopata ma zostać wbita jeszcze latem.
Do tej pory z budową kompleksu władze gminy próbowały ruszyć trzykrotnie.
Pierwszy przetarg został unieważniony w trakcie trwania konkursu. Kolejny zakończył się fiaskiem, gdy okazało się, że wykonawcy chcą dużo więcej za budowę kompleksu niż wynoszą możliwości gminy.
Centrum Sportu i Rekreacji w Wielkiej Nieszawce ma być miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
W części głównej: trzy baseny, sztuczna rzeka, ścianka wspinaczkowa, jacuzzi, zjeżdżalnia. W części spa: sauny suche, solankowe, na podczerwień i parowe do tego bicze i ścieżki wodnej z brodzikami i podgrzewanymi leżankami. Część fitness to solaria, hydroterapia, część przeznaczona na masaże ręczne i siłownia.
Na dodatek strzelnica sportowo-policyjna, kręgielnia oraz hotel na 60 miejsc. Obiekt mają ogrzewać pompy cieplne oraz kolektory słoneczne.
