Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka obrona Mogilna. Rekonstrukcja historyczna na ulicach miasta

(SZCZ)
W piątek w Mogilnie odbędą się uroczystości, upamiętniające bohaterskich obrońców miasta walczących z hitlerowskim najeźdźcą. W programie obchodów uwzględniono rekonstrukcję wydarzeń sprzed 70 laty.

Już w drugiej połowie sierpnia 1939 r., gdy w Europie zawisła groźba wojny, w Mogilnie powołano Komitet Obywatelski. Stawiał on sobie za cel współdziałanie z władzami państwowymi i samorządowymi w przypadku ataku wojsk hitlerowskich na Polskę. Na apel komitetu 27 sierpnia prawie 2000 mieszkańców miasta wsparło oddział saperski w budowie umocnień obronnych.

Stawili opór hitlerowcom

Pierwsze bomby na Mogilno zrzucono w trzecim dniu wojny. Zginęło trzech mieszkańców. Powołana Straż Obywatelsko-Porządkowa pod dowództwem podporucznika rezerwy Kazimierza Nowickiego 9 września przystąpiła do obrony miasta. Przed północą tego dnia grupa uzbrojonych Niemców usiłowała wejść do miasta z kierunku Padniewka, ale wycofała się po wymianie strzałów. Członkowie straży zajęli miejsce w rowach przeciwczołgowych.

Hitlerowcy do decydującego starcia przystąpili rano 11 września, atakując ze wszystkich stron. Po dwugodzinnych bojach, obrońcy Mogilna skapitulowali przed dobrze uzbrojoną jednostką Wehrmachtu. Tym samym rozpoczął się ponad pięcioletni okres okupacji hitlerowskiej. Niespełna miesiąc później, zgodnie z zarządzeniem Hitlera, Wielkopolska z powiatem mogileńskim włącznie, znalazła się w granicach niemieckiej terytorialnej jednostki administracyjnej.

Jak to było

Rekonstrukcja wydarzeń z początków września, upamiętniających bohaterskich obrońców Mogilna, jest jednym z punktów programu dzisiejszych uroczystości.

Rozpocznie je o godz.10.00 na placu przy Urzędzie Miejskim widowisko plenerowe.

40 min. później, na trasie od skrzyżowania ulic gen. Józefa Hellera i Dworcowej do placu Wolności, będzie miała miejsce historyczna rekonstrukcja. W roli Niemców wystąpi grupa "Wiking" z Torunia, a obrońców Mogilna - członkowie Stowarzyszenia "Magazyn Zbożowy GS", jednostek ochotniczych straży pożarnych i uczniowie zespołu szkół.

Natomiast o godz. 12.00 na Rynku, przed pomnikiem, zostanie oddany hołd ofiarom II wojny światowej. Delegacje władz samorządowych i organizacji kombiatanckich oraz młodzieży złożą wiązanki kwiatów. Z kolei o godz. 16.00 na byłym targowisku odbędzie się spektakl uliczny "Go" Teatru Terminus A Qua. Poza tym w kinie "Wawrzyn" o godz. 19.00 kolejny seans filmu "Generał"

Wystawa w muzeum

Z okazji 70. rocznicy bohaterskiej obrony Mogilna, w Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku przed kilku dniami otwarto okolicznościową wystawę. Przedstawiane są losy mieszkańców tego regionu w czasie wojny, a także dokumenty archiwalne Zarządu Miejskiego w Mogilnie z przełomu sierpnia i września 1939 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska