- Kilo cukru w promocjach można kupić już za 1,79 zł - dodaje pani Zofia, emerytka z Bydgoszczy. - Bez obniżek jest w sklepach za około 1,90. - Ziemniaki też kosztują mniej. Mąż często bierze z warzywniaka worek 10-kilowy. Ostatnio zapłacił za niego tylko 7,90 zł.
Jedzenie na całym świecie potaniało. Ceny są najniższe od pięciu lat - wskazują najnowsze wyliczenia ekspertów ONZ.
- Ceny żywności w Polsce w styczniu, w porównaniu z grudniem, lekko wzrosły, ale rok do roku staniały o prawie 4 procenty - wyjaśnia dr Krystyna Świetlikz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. - W zeszłym roku mieliśmy urodzaj - zbiory zbóż, owoców i warzyw były wyższe. W pierwszej połowie 2014 roku zima nas oszczędziła, przez co wcześniej pojawiły się nowalijki. Zielenina kosztowała mało. Było też więcej owoców i warzyw. Dobre zbiory, plus embargo rosyjskie i spadek cen na świecie - to wszystko złożyło się na spadki cen w Polsce. Nie zapominajmy, że mniej kosztowało paliwo i energia, a co za tym idzie produkcja i transport były tańsze.
Ziemniaki, cukier i ser górą
Podobnie w Kujawsko-Pomorskiem za większość artykułów w styczniu płaciliśmy mniej niż przed rokiem - podaje bydgoski oddział Głównego Urzędu Statystycznego. Wśród pieczywa i produktów zbożowych najbardziej staniała kasza jęczmienna (o 6,3 proc.), ryż (o 6,2 proc.) i mąka pszenna (o 0,4 proc.). Za to wzrosła cena bułki pszennej (o 2,4 proc.) i chleba pszenno-żytniego (1 proc.).
Mniej niż przed rokiem płaciliśmy za wieprzowinę z kością - schab środkowy (o 7,4 proc.), wołowinę z kością - rostbef (o 4,7 proc.), kurczęta patroszone (o 3,4) i mięso wołowe bez kości - z udźca (o 3,2). Odnotowano też spadek cen wędlin - szynki wieprzowej gotowanej (o 6,5) oraz kiełbasy wędzonej (o 1,5).
Ser dojrzewający był o 12,6 procent tańszy, śmietana 18- procentowa o 4 proc. mniej, mleko 3-3,5 proc. o 2,3 proc. i mleko 2-2,5 proc. oraz twaróg półtłusty po 0,4 proc. mniej. Cena jaj obniżyła się o 3,9 proc. Olej rzepakowy krajowy jest tańszy o 13,1 proc., a masło (o zawartości tłuszczu 82,5 proc.) o 8,7 proc.
Wśród owoców i warzyw najbardziej spadły ceny ziemniaków (o 38,8 proc.), cebuli (o 33,5 proc.), jabłek (o 29,5 proc.) i marchwi (12,4 proc.).
Spadki odnotowano też w przypadku cukru białego kryształu (o 35 proc.), soku jabłkowego (o 8,3) oraz czekolady mlecznej (3,3).
Mniejsze wydatki na zająca
- W pierwszej połowie tego roku, podobnie jak 12 miesięcy temu, ceny utrzymają się jeszcze na niższym poziomie - uważa ekspertka IERiGŻ. - Miesięcznie mogą być odnotowywane raz lekkie podwyżki, raz spadki, ale średnie ceny utrzymają się na niższym poziomie. W najbliższym czasie będziemy jeszcze korzystać z zeszłorocznych zapasów. Jest ciepło. Nowalijki już się pojawiają. Artykuły zielone mogą kosztować mniej. Święta będą o 5 procent tańsze niż przed rokiem. Wieprzowina (biała, szynka) kosztować może nawet 10 proc. mniej, a cukier o 35 proc. Prawie wszystkie produkty świąteczne - jajka, mąki, artykuły mleczne, w tym twarogi - będą tańsze niż przed rokiem. Wypieki więc też.
Zdaniem Świetlik, druga połowa roku jest jeszcze wielką niewiadomą. Żywność może być nieznacznie droższa, o około 1-2 procenty, ale to wszystko zależy od zbiorów.
Fakty
Wyższe i niższe opłaty
- W styczniu w województwie kujawsko-pomorskim, w porównaniu z zeszłym rokiem, spadły ceny węgla kamiennego o 2,6 proc. oraz opłat za centralne ogrzewanie lokali mieszkalnych (za metr kwadratowy powierzchni użytkowej) o 1,1 proc.
- Natomiast wzrosły ceny zaopatrzenia w zimną wodę - za metr sześcienny (o 1,8 proc.) oraz za ciepłą wodę - za metr sześc. (o 0,5 proc.). Zwiększyła się cena za wywóz śmieci niesegregowanych w budynkach wielorodzinnych - opłata od osoby (o 1,8 proc.).
Co tańsze, a co droższe
- Mniej płaciliśmy m.in. za odtwarzacz DVD o 12,3 proc., dziecięce dżinsy o 11,9 proc., mikser elektryczny o 8,3 proc. oraz pasty do zębów (tubka 100 ml) o 3,9 proc. A więcej choćby za: mikrofalówkę o pojemności 16-20 l (o 14,5 proc.), damskie półbuty skórzane, na podeszwie nieskórzanej (o 9,1 proc.) oraz baterię do zlewozmywaka (o 1,4 proc.).
Więcej choćby za zdrowie
- Wzrost cen nie ominął towarów i usług związanych ze zdrowiem. Wzrosła cena wizyty u lekarza specjalisty o 2,6 proc. Podrożały także towary i usługi związane z kulturą, na przykład cena biletu do kina wzrosła w skali roku o 2,1 proc.
