Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2021. Ile osób może być w kościele od 27.03 do 9.04? Episkopat apeluje do proboszczów o pilnowanie liczby wiernych

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W części kościołów liczba wiernych przebywających jednocześnie wewnątrz budynku jest zdecydowanie wyższa od tej wynikającej z zaleceń.
W części kościołów liczba wiernych przebywających jednocześnie wewnątrz budynku jest zdecydowanie wyższa od tej wynikającej z zaleceń. Wojciech Wojtkielewicz
Minister zdrowia Adam Niedzielski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński spotkali się 24 marca w Warszawie, by porozmawiać o liczbie wiernych w kościołach przed zbliżającą się Wielkanocą 2021. Wynikiem jest apel do proboszczów i zapowiedź pisma, które dostaną wszystkie parafie od swoich biskupów z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych. Ile osób według najnowszych obostrzeń może przebywać w kościele? Zasady od 27 marca do 9 kwietnia 2021.

Zobacz wideo: Wielkanoc 2021 - zasady obowiązujące w kościołach, apel episkopatu do proboszczów

Na kilka dni przed Niedzielą Palmową i w obliczu zbliżających się świąt wielkanocnych minister zdrowia i biskup Artur Miziński wspólnie wydali komunikat związany z przestrzeganiem liczby osób, które mogą znaleźć się w kościele.

Koronawirus i zasady bezpieczeństwa w kościele - ile osób może być w budynku?

  • W kościele obowiązkowo należy zasłaniać usta i nos - tylko za pomocą maseczki, z wyłączeniem osób sprawujących kult.
  • Od 27 marca zmieni się liczba osób, które mogą przebywać jednocześnie w miejscu kultu religijnego.
  • Do 9 kwietnia 2021 w kościołach obowiązuje limit osób - max. 1 osoba na 20 m2 (wcześniej na 15 m2), przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
  • Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.

Apel do proboszczów "o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych"

"Trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków" - zaczyna się komunikat z 24 marca. "Wobec rosnącej liczby zakażeń nie można pozostawać obojętnym. Dziś potrzeba nam odpowiedzialności, zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej. Obok szczepionki jest to nasza najważniejsza broń w walce z epidemią". To jest powodem wspólnego apelu władz świeckich i duchownych, piszą autorzy przekazu.

Naszą wspólną troską jest dziś ochrona zdrowia i życia wszystkich Polaków, dlatego w takim samym stopniu wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych. Przestrzegając ich wykazujemy się troską o naszych rodaków. Najwyższym dobrem doczesnym jest zawsze zdrowie i życie. Brak dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych to działanie wbrew solidaryzmowi społecznemu i wbrew nauce Kościoła katolickiego.

Dalej zamieszczono apel do wszystkich księży proboszczów "o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach". Zapowiedziano także list, jaki biskupo skierują d parafii z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych.

Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska