Zakupy na Wielkanoc 2022. Szaleństwo trwa
Przedświąteczny zakupowy szał rozpoczął się już 10 kwietnia 2022 roku, w Niedzielę Palmową. Od środy z kolei na Broniszach od rana kierowcy stoją w korkach; ta sytuacja powtarza się codziennie. Najchętniej klienci kupują warzywa. A te niestety w stosunku do 2021 roku podrożały ponad 20 procent.
Wiosna. Sezon na nowalijki. Ile za szpinak, ile za rabarbar?
Kwiecień to miesiąc, w którym powoli pojawiają się krajowe nowalijki. Za szpinak zapłacimy 8 zł/kg, za rabarbar 10 zł/kg, zaś za botwinkę 4 zł za pęczek. Wciąż wysokie ceny utrzymują się w sektorze ogórków i pomidorów. Krajowe kosztują kolejno 9-11 zł/kg i 12-14 zł/kg.
- Powodem tego stanu jest opóźnione dojrzewanie, wysokie koszty produkcji, ale przede wszystkim równie drogie pomidory z importu (10-13 zł/kg), których tańsza obecność osłabiała zapędy producentów krajowych – przekazuje biuro prasowe Bronisz.
Bez większych zmian obeszły się warzywa korzeniowe i kapustne. Choć dalej ceny nie są takie, jak w poprzednich latach, nie odnotowano drastycznego wzrostu krajowych cen.
Niewielkie braki odnotowano w podaży warzyw importowanych. Przez intensywne opady i podtopione uprawy w Hiszpanii ucierpiały m.in. sałata lodowa (8zł za sztukę, dla porównania rok temu 4 zł), cukinia (15 zł/kg), papryka (10-11 zł/kg) oraz koperek, który kosztuje 4 zł za pęczek. Mimo wyższych stawek za warzywa, Polacy wciąż je kupują, zwłaszcza teraz, gdy zbliża się Wielkanoc.
Smakołyki na Wielkanoc. Ile płacimy za owoce?
Sezon wielkanocny to nacisk na warzywa. Kupujemy je do zup, sałatek i świątecznych potraw. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się wtedy owoce. Wybieramy jabłka, ale tutaj rynek od jakiegoś czasu jest niezmienny w kwestii cen. Spada zainteresowanie cytrusami tak, jak kończy się sezon na te owoce.
Wielkanoc 2022. Bez jajek ani rusz!
Święta wielkanocne bez jajka? Niemożliwe! Sprzedawcy mają wtedy żniwa. Można kupić te z chowu klatkowego, ściółkowego, ekologicznego lub z wolnego wybiegu. Ceny za jedno małe jajko zaczynają się od 60 groszy, rosną w zależności od rozmiaru i typu. Popularnością cieszą się też chrzan, ćwikła lub zakwasy na żur prosto od rolnika.
