Wielki Piątek jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia nie sprawuje się mszy świętych. Odprawiana jest Droga Krzyżowa, Liturgia Męki Pańskiej a także trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.
Wielki Piątek - Liturgia Męki Pańskiej: bez towarzyszenia muzyki
Wielkopiątkowa liturgia jest uczczeniem zwycięstwa odniesionego przez umęczonego Jezusa. Tego dnia kapłani są ubrani w czerwone szaty symbolizujące miłość zwyciężającą na krzyżu.
Podczas sprawowania Liturgii Męki Pańskiej:
- nie używa się instrumentów muzycznych ani dzwonków.
- nie śpiewa się pieśni na wejściu do kościoła
- kapłan natomiast przed rozpoczęciem Liturgii Męki Pańskiej leży chwilę krzyżem przed ołtarzem[/b], a wierni w tym czasie klęczą w zadumie
W dalszej kolejności następuje Liturgia Słowa Bożego. Są odczytywane psalmy i opis Męki Pańskiej. Po kazaniu rozpoczyna się najważniejsza część Liturgii Męki Pańskiej - Adoracja Krzyża: to moment gdy kapłani, służba liturgiczna i wierni całują krzyż z Jezusem Chrystusem. Najpierw jednak celebrans stopniowo odsłania zasłonięte fioletową szatą, ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: “Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: “Pójdźmy z pokłonem”.
Dalej jest komunia święta i modlitwa nad ludem, ale bez udzielania błogosławieństwa.
Ostatnim punktem Liturgii Męki Pańskiej jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu przy Grobie umieszcza się Najświętszy Sakrament w monstrancji okryty białym, przezroczystym welonem. W wielu kościołach Adoracja Najświętszego Sakramentu trwa do późnych godzin nocnych.
Wielki Piątek - Droga Krzyżowa
W Wielki Piątek w kościołach rzymskokatolickich odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej mające symbolicznie odtworzyć drogę Jezusa do ukrzyżowania i złożenia Go do grobu.
Nowenna do Miłosierdzia Bożego
W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenną do Miłosierdzia Bożego, którą przekazała św. Faustyna Kowalska. To przygotowanie do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, która przypada w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.
W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post
W Wielki Piątek katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz ścisły post. Przypomnijmy, że post ścisły to tzw. post ilościowy. Oznacza to, że raz dziennie można najeść się do syta, a dodatkowo zjeść jeszcze tylko dwa skromne posiłki w ciągu dnia. Post ścisły obowiązuje wszystkich katolików pomiędzy 18. a 60 rokiem życia
Przerwa świąteczna w szkołach. Czy Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy?
Uczniowie, wielkanocną przerwę od zajęć szkolnych rozpoczynają od Wielkiego Czwartku i trwa ona włącznie wtorku. Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy.
