https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Wielki Post. Pokuta, pojednanie, skromność i umiar w jedzeniu

Edmund Kozłowski
Podstawę postnego jadłospisu stanowiły ryby, a zwłaszcza  śledzie
Podstawę postnego jadłospisu stanowiły ryby, a zwłaszcza śledzie Nasze Miasto
Rozpoczął się Wielki Post, czas pokuty przygotowujący chrześcijan do przeżycia najważniejszych dla nich świąt wielkanocnych.

Post trwa czterdzieści dni, co nawiązuje do czasu, jaki przebywał Chrystus na pustyni. Post, po łacinie znaczy -„po”; „post factum”, a więc po dokonaniu czynu i stanowił pokutę za grzechy. Miał na celu umartwianie ducha i ciała człowieka. Ten czas, w którym łączą się ceremonie kościelne i rozmaite zwyczaje ludowe, często zabarwione elementami magicznym i wymagał niegdyś od wiernych, tak jak i obecnie, nie tylko skupienia, modlitwy, ale żalu i skruchy za grzechy.

Odnawianie ducha

W każdy piątek Wielkiego Postu kujawiacy tak jak obecnie uczestniczyli w drodze krzyżowej, a w niedzielę w gorzkich żalach. Symboliczne przejście ostatniej drogi Chrystusa, sprzyjało modlitwie i rozważaniom medytacyjnym. Szczególnie w takich miejscach jak droga krzyżowa na Kalwarii Pakoskiej, w której udział jest wyjątkową okazją do modlitwy i indywidualnych przemyśleń.

W okres Wielkiego Postu zostały wpisane również rekolekcje dla dorosłych z naukami stanowymi dla narzeczonych, małżeństw, rodziców, dla ludzi samotnych - panien, kawalerów, wdów, wdowców, oraz rekolekcje szkolne. Okres przygotowania kończy spowiedź wielkanocna.

JO chlebie i wodzie/sc]

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska