Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie święto fotografii analogowej za tydzień. Vintage Photo będzie nas cieszył już po raz 5.

Joanna Pluta
Joanna Pluta
Tegoroczna edycja Vintage Photo Festiwalu po raz kolejny rozegra się między innymi w wyjątkowych wnętrzach dawnego Jedynaka. Tam zaplanowano otwarcie wydarzenia.
Tegoroczna edycja Vintage Photo Festiwalu po raz kolejny rozegra się między innymi w wyjątkowych wnętrzach dawnego Jedynaka. Tam zaplanowano otwarcie wydarzenia. Arkadiusz Wojtasiewicz
Fotografia archiwalna i rodzinna - to motyw przewodni tegorocznego, jubileuszowego, 5. Vintage Photo Festiwalu. Czeka nas mnóstwo atrakcji w kilku lokalizacjach, między innymi w kultowym wnętrzu dawnego Domu Towarowego Jedynak.

Na pomysł organizowania w Bydgoszczy takiego festiwalu wpadła przed laty Katarzyna Gębarowska, twórczyni pracowni Farbiarnia i prezes fundacji o tej samej nazwie. Wykorzystała fotograficzną tradycję naszego miasta i stworzyła międzynarodowy festiwal, który rozrasta się z każdym rokiem.

Jego tegoroczna, piąta już edycja rozpocznie się dokładnie za tydzień, 11 października. - Motywem przewodnim będzie w tym roku fotografia archiwalna i rodzinna, która w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem - mówi Gębarowska. - Nasz festiwal doskonale wpisuje się w ten trend.

Ten klimat będzie można poczuć od samego początku tegorocznej imprezy. Jej prolog zaplanowano na czwartek, 10 października. Wtedy, o godz. 12, w podwórzu przy Farbiarni (Pomorska 68a/1) zostanie odsłonięty mural, który zrealizuje światowej sławy kolumbijski artysta, Sepc. - Tworzy murale w negatywie i dopiero, gdy zrobimy zdjęcie danej ścianie, możemy odtworzyć zdjęcie w pozytywie w aplikacji mobilnej - tłumaczą organizatorzy.

Co jeszcze czeka nas w tej edycji VPF w Bydgoszczy? Swoją wystawę pokaże między innymi Rie Yamada. Japońska fotografka zaprezentuje projekt „Familie Werden”, w którym odtwarza zdjęcia członków swojej rodzin, wcielając się w nich. Wystawa zostanie otwarta w czasie inauguracji festiwalu, czyli w piątek, 11 października, o godz. 18 w wyjątkowych wnętrzach dawnego Domu Towarowego Jedynak. Dzień później artystka osobiście oprowadzi widzów po ekspozycji.

Bardzo ciekawie zapowiada się także wernisaż „Eros i Tanatos. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej 1888-1945”. - Ekspozycję będzie można oglądać w Spichrzach nad Brdą - zapowiada Gębarowska i dodaje. - W niedzielę, 20 października, zapraszam na oprowadzanie kuratorskie po tej wystawie, a także na spacer po mieście śladami bydgoskich pionierek.

W ramach Vintage Photo Festiwalu zaplanowano także jeszcze: Analog Photo Bazaar, czyli giełdę sprzętów fotografii analogowej, która będzie trwała w sobotę, 12 października w Pracowni przy Jezuickiej 22; wystawę wyjątkowych erotycznych fotografii „Sur Moi” Lauren Benaïm (tylko dla osób dorosłych); retrospektywę Bogdana Konopki; wystawę Tomasza Gudzowatego, spotkanie autorskie z Małgorzatą Czyńską i Katarzyną Gębarowską wokół najnowszej książki: „Zawód: Fotografistka” oraz premierowy pokaz filmu „Wolność zawodowa w tradycjach bydgoskich zakładów fotograficznych”, a także cały szereg warsztatów, spotkań, wystaw i seansów filmowych w MCK (szczegółowy program na stronie internetowej Vintage Photo Festiwalu).

Karnety na festiwal kosztują 10 zł i upoważniają do wejścia na wszystkie wydarzenia z wyjątkiem inauguracyjnego bankietu i warsztatów. Klubem festiwalowym jest w tym roku Zakład.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska