Wielomilionowy dług szpitala w Grudziądzu ma przejąć "klon" parabanku

PA
Z danych zaprezentowanych podczas przedstawiania "Pakietu Glamowskiego" - planu naprawczego Grudziądza wynika, że 451 mln zł - to dług szpitala w Grudziądzu wobec wierzycieli finansowych i handlowych. 129 mln zł - to dług Grudziądzkich Inwestycji Medycznych -u z tytułu operacji majątkowo - finansowej. Łączna kwota długu: 580 mln zł
Z danych zaprezentowanych podczas przedstawiania "Pakietu Glamowskiego" - planu naprawczego Grudziądza wynika, że 451 mln zł - to dług szpitala w Grudziądzu wobec wierzycieli finansowych i handlowych. 129 mln zł - to dług Grudziądzkich Inwestycji Medycznych -u z tytułu operacji majątkowo - finansowej. Łączna kwota długu: 580 mln zł archiwum
Chodzi o przejęcie wierzytelność M.W. Trade. Spółka ta zażądała natychmiastowej spłaty - 121, 9 mln zł, które „pożyczyła” lecznicy. Decyzja zarządu M.W. Trade, to pokłosie założeń planu prezydenta o przekształceniu szpitala w spółkę kapitałową. Nowy podmiot, który ma przejąć to zadłużenie to - jak się nieoficjalnie mówi - "klon" parabanku.

Natychmiast po publikacjach w mediach założeń tzw. „Pakietu Glamowskiego”, zakładającego m.in. przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową, zarząd M.W. Trade - jeden z dwóch głównych wierzycieli szpitala - zdecydował o postawieniu wierzytelności w stan „natychmiastowej wymagalności”. Spółka M.W. Trade w oświadczeniu podnosi m.in. argument o tym, że łączna kwota wierzytelności to 131,6 mln zł. Są potwierdzone 11 umowami ze szpitalem. Czytamy m.in. „Wartość zaległości szpitala wobec spółki wynosi 9,7 mln zł, z czego 6,6 mln zł jest na etapie windykacji. Wartość wierzytelności zabezpieczona cesją wierzytelności z kontraktu szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia wynosi 87,5 mln zł.”

TUTAJ SZCZEGÓŁY: Jeden z głównych wierzycieli szpitala w Grudziądzu domaga się natychmiast ponad 121 mln zł!

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, wyjaśnia że pożyczka z M.W. Trade zawarta została na niekorzystnych dla szpitala warunkach i służby finansowe miasta już od dłuższego czasu szukały nowego rozwiązania: alternatywnego wierzyciela. - „Teraz drogą pożyczkę zastąpi tańszy kredyt” - czytamy w komunikacie biura prasowego Ratusza. - „Wypowiedzenie pożyczki przez M.W. Trade nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie szpitala. Bezpieczeństwo pacjentów jest zapewnione”.

Finalizacja umowy z nowym podmiotem - nieoficjalnie chodzi o „klon” parabanku - polegająca na przejęciu pożyczki od M.W. Trade, ma nastąpić w najbliższych dniach. Jak zapewnia biuro prasowe w komunikacie, cała ta sytuacja nie ma wpływu na planowane w „Pakiecie Glamowskiego” oddłużenie szpitala kwotą 300 mln zł.

Przypomnijmy, że oprócz przekształcenia szpitala w spółkę kapitałową, głównymi założeniami planu naprawczego prezydenta dla miasta jest powstanie Grudziądzkiego Holdingu Komunalnego na bazie spółek miejskich:MZK, MPGN, Geotermia, Grudziądzki Park Przemysłowy, OPEC. By wykupić udziały spółek, holding ma wziąć kredyt na 240 mln zł. „Pożyczkę” holdingowi na wykup udziałów spółek od miasta ma udzielić konsorcjum bankowe. 60 mln zł ma pochodzić ze sprzedaży 49 proc. udziałów „Wodociągów”. Ponadto ma powstać nowa spółka Grudziądzka Infrastruktura Sportowa skupiająca obiekty m.in.: stadiony, Orliki, baseny, Marinę. - To niezbędne by móc skonstruować budżet na 2020 rok - podkreśla Maciej Glamowski.

POLECAMY: Prezydent Grudziądza: - "NIE" dla likwidacji szpitala. "TAK" dla przekształcenia. Maciej Glamowski przedstawił plan naprawczy dla Grudziądza

RIO: - Izba nie opiniuje, ani wstępnie nie akceptuje

Prezydent prezentując „Pakiet Glamowskiego” wielokrotnie podkreślał, że jego plan uzyskał „bardzo wstępną akceptację Regionalnej Izby Obrachunkowej”.

Prezes RIO w Bydgoszczy, dr Daniel Jurewicz, podobnie jak M.W. Trade po doniesieniach medialnych o „PG” wydał komunikat, w którym zaznacza, że „w obowiązującym stanie prawnym tego typu działania - przedstawiony plan naprawczy - nie są opiniowane ani wstępnie akceptowane przez Izbę”. RIO zajmie stanowisko w momencie gdy zostaną podjęte konkretne uchwały lub zarządzenia. Izba wówczas podejmie działania sprawdzające zgodność tych aktów z obowiązującym prawem.

Jednocześnie prezes RIO także zaznacza w komunikacie, że przedsięwzięcia naprawcze prezydenta Grudziądza są diametralnie różne od przyjętych w uchwałach: budżetowej na 2019 r i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Podczas spotkania władz miasta z RIO (20 maja) zostały przedstawione różne scenariusze restrukturyzacji finansów miasta i szpitala. RIO po ich wysłuchaniu wyłącznie przyjęło je do wiadomości i podzieliło się z władzami Grudziądza wątpliwościami.

Przypomnijmy, że podczas sesji radni PiS-u w oświadczeniu klubu podnosili argument, że w "Pakiecie Glamowskiego", nie ma odpowiedzi na kluczowe pytanie: skąd weźmiemy pieniądze na spłatę kredytu udzielonego holdingowi na odkup udziałów spółek. PiS domaga się też referendum w sprawie "Pakietu Glamowskiego". PISALIŚMY: Radni PiS-u z Grudziądza proponują referendum w sprawie planu naprawczego miasta, tzw. "Pakietu Glamowskiego"

FLESZ: Masowo kupujemy mieszkania.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

platfusy zniszczyły to miasto a ludzie nadal ich wybierają!!! jak to możliwe??? tu jest mnóstwo beneficjentów programów rozdawniczych pis-u, więc kto głosuje na platfusów? same stare komuchy???

C
Człowiek z kościoła

Tyle jadu ze strony ludzi, którzy mają bronić wiary. Czyli tych, którzy powinni miłować bliźniego swego, jak siebie samego.

Jak to możliwe?

G
Gość

Już za samo mówienie fałszywych informacji, Pan Glamowski powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Nie będę mówił jakiej, niech ludzie się wypowiedzą.

M
Marek
2019-06-02T19:24:16 02:00, Marek:

1. Trzeba mieć z czego spłacać.

2. Przekłamane dane

3. Jakie 15 mln, chyba sporo sporo więcej

4. Cenę czego? Stabilizacji? A kto to jest to miasto?

5. To jest najmniej ważne. Nikt z zarządających cudzym mieniem nigdy nue odpowieda.

2019-06-02T19:39:43 02:00, Człowiek z miasta:

1. Wygląda na to, że jest.

2. Dane przesłane do RIO. Jeśli znasz inne, podaj.

3. 15 mln z budżetu, 20 - 25 mln z GHK.

4. Miasto to jest to coś gdzie mieszkamy. To znaczy ja mieszkam. Bo niektórzy mieszkają na wsi, a zajmują sie miastem (np. były wiceprezydent albo kandydat Pis na prezydenta).

Stało się - miasto jest w tarapatach. Ja mogę coś dla tego miasta poświęcić.

Jeśli ktoś ma inny pomysł na uzdrowienie miasta niech go poda. Jeśli nie ma, niech zamilknie.

1. Nie widzę, ze jest

2. Znam

3. GHK skąd ma wziąć? Obroty tych spółek to pewnie 150 mln czyli rentowność 20%, niezły biznes.

4. Czyli co? Kto bedzie benaficjentem tej kasy?

Ja mam: oszczędności oszczędności oszczędności :) zeby zapłacił przede wszystkim budżet i szpital a nie niewinni mieszkańcy korzystający z usług komunalnych.

G
Gość

A pensje medyków jedne z najlepszych w województwie. Ot paradoks

K
Kobitka z referatu xxx

glamowski - nas mieszkańców tylko REFERENDUM interesuje ws. twojego WYROKU glamowskiego dla Grudziądza

Pamiętaj i nie licz na to, że dociągniesz do wyborów sejmowych i posłem zostaniesz a ryży piegowaty twoim następcą/zastępcą.

P
Platfus

Chłam pt. Pakiet glamowskiego (z braku szacunku celowo mała litera) bezczelnie tak nazwany na wzór np. wartościowego pakietu Morawieckiego, Kaczyńskiego itp., powinieneś pan raczej nazwać: WYROK glamowskiego dla Grudziądza, bo to jest dokładnie to. Bądź pan przynajmniej uczciwy wobec tych niewielu, którzy jeszcze tego nie rozumieją tak jak głosując na pana nie rozumieli, iż nie głosują na lekarza...

C
Człowiek z miasta
2019-06-02T19:24:16 02:00, Marek:

1. Trzeba mieć z czego spłacać.

2. Przekłamane dane

3. Jakie 15 mln, chyba sporo sporo więcej

4. Cenę czego? Stabilizacji? A kto to jest to miasto?

5. To jest najmniej ważne. Nikt z zarządających cudzym mieniem nigdy nue odpowieda.

1. Wygląda na to, że jest.

2. Dane przesłane do RIO. Jeśli znasz inne, podaj.

3. 15 mln z budżetu, 20 - 25 mln z GHK.

4. Miasto to jest to coś gdzie mieszkamy. To znaczy ja mieszkam. Bo niektórzy mieszkają na wsi, a zajmują sie miastem (np. były wiceprezydent albo kandydat Pis na prezydenta).

Stało się - miasto jest w tarapatach. Ja mogę coś dla tego miasta poświęcić.

Jeśli ktoś ma inny pomysł na uzdrowienie miasta niech go poda. Jeśli nie ma, niech zamilknie.

M
Marek
2019-06-02T15:28:01 02:00, Marek:

A bedzie 40 mln zysku, tylko pójdzie do Gdańska albo Lipska. I Ty za to zapłacisz. Ja całe szczescie tylko w wodzie. Poza tym holding to nie wodociągi i OPEC a OPEC i spółki przynoszące straty lub pracujące non profit.

2019-06-02T19:10:27 02:00, Człowiek z miasta:

1. Generalnie jak ktoś chce wziąć kredyt na dom albo mieszkanie, to wcale nie znaczy, że robi to, żeby bank przejął ten dom, tylko robi to, żeby w nim mieszkać i spłacać dług.

2. Ze spółek, które mają wejść do GHK chyba tylko Geotermia przyniosła straty (0,5 mln), ale trzeba by to jeszcze zweryfikować

3, Inwestycje w tym budżecie to 81 mln PLN. Nawet gdyby odjąć z tego 15 mln na spłatę kredytu (reszta z GHK), to dla ustabilizowania budżetu chyba warto.

4. Czy można zaakceptować jakiś wzrost opłat za wodę i ciepło za cenę stabilizacji miasta? Nie wiem.

5. Pamiętajmy, że jeden z prawdopodobnych architektów obecnej sytuacji miasta został wypromowany przez byłego prezydenta z Pis. Osoby winne obecnej sytuacji miasta powinny za to odpowiedzieć. Tylko, że Pis też mógłby dostać z tego rykoszetem, więc rozprawy nie będzie.

1. Trzeba mieć z czego spłacać.

2. Przekłamane dane

3. Jakie 15 mln, chyba sporo sporo więcej

4. Cenę czego? Stabilizacji? A kto to jest to miasto?

5. To jest najmniej ważne. Nikt z zarządających cudzym mieniem nigdy nue odpowieda.

C
Człowiek z miasta
2019-06-02T15:28:01 02:00, Marek:

A bedzie 40 mln zysku, tylko pójdzie do Gdańska albo Lipska. I Ty za to zapłacisz. Ja całe szczescie tylko w wodzie. Poza tym holding to nie wodociągi i OPEC a OPEC i spółki przynoszące straty lub pracujące non profit.

1. Generalnie jak ktoś chce wziąć kredyt na dom albo mieszkanie, to wcale nie znaczy, że robi to, żeby bank przejął ten dom, tylko robi to, żeby w nim mieszkać i spłacać dług.

2. Ze spółek, które mają wejść do GHK chyba tylko Geotermia przyniosła straty (0,5 mln), ale trzeba by to jeszcze zweryfikować

3, Inwestycje w tym budżecie to 81 mln PLN. Nawet gdyby odjąć z tego 15 mln na spłatę kredytu (reszta z GHK), to dla ustabilizowania budżetu chyba warto.

4. Czy można zaakceptować jakiś wzrost opłat za wodę i ciepło za cenę stabilizacji miasta? Nie wiem.

5. Pamiętajmy, że jeden z prawdopodobnych architektów obecnej sytuacji miasta został wypromowany przez byłego prezydenta z Pis. Osoby winne obecnej sytuacji miasta powinny za to odpowiedzieć. Tylko, że Pis też mógłby dostać z tego rykoszetem, więc rozprawy nie będzie.

I
Irena
2019-06-02T13:40:54 02:00, Marek:

Przejrzyj wyniki spółek, są oficjalne. Pomnóż kredyt razy dwa, bo odsetki, podziel przez zyski dotychczasowe tych spółek i zobaczysz ile lat bank/nowy właściciel by czekał na kasę. Nie bedzie czekał kilku pokoleń. Podniesie ceny. Spółki/odbiorcy/mieszkańcy nie są w stanie z obecnych przychodów/opłat tego spłacić. Wiec prywatyzacja i podniesienie cen. To sie dopiero składa w całość. Biedni mieszkańcy Grudziądza. Pożre nas wielki kapitał i szczątki wyrzuci :)

2019-06-02T15:22:21 02:00, Człowiek z miasta:

Aha... i jak tak umiesz przeglądać wyniki spółek to powinieneś wiedzieć, że sam OPEC wodociągi miały za 2017 rok razem 20 mln PLN zysku, co dodatkowo zwiększa szansę no powodzenie całej akcji.

Od 2117 roku wzrosły koszty węgla o 60% i co2 czterokrotnie. Energetyka nie ma szans na zyski. Zwłaszcza przy polityce cenowej rządu.

M
Marek
2019-06-02T13:40:54 02:00, Marek:

Przejrzyj wyniki spółek, są oficjalne. Pomnóż kredyt razy dwa, bo odsetki, podziel przez zyski dotychczasowe tych spółek i zobaczysz ile lat bank/nowy właściciel by czekał na kasę. Nie bedzie czekał kilku pokoleń. Podniesie ceny. Spółki/odbiorcy/mieszkańcy nie są w stanie z obecnych przychodów/opłat tego spłacić. Wiec prywatyzacja i podniesienie cen. To sie dopiero składa w całość. Biedni mieszkańcy Grudziądza. Pożre nas wielki kapitał i szczątki wyrzuci :)

2019-06-02T15:22:21 02:00, Człowiek z miasta:

Aha... i jak tak umiesz przeglądać wyniki spółek to powinieneś wiedzieć, że sam OPEC wodociągi miały za 2017 rok razem 20 mln PLN zysku, co dodatkowo zwiększa szansę no powodzenie całej akcji.

A bedzie 40 mln zysku, tylko pójdzie do Gdańska albo Lipska. I Ty za to zapłacisz. Ja całe szczescie tylko w wodzie. Poza tym holding to nie wodociągi i OPEC a OPEC i spółki przynoszące straty lub pracujące non profit.

M
Marek
2019-06-02T13:40:54 02:00, Marek:

Przejrzyj wyniki spółek, są oficjalne. Pomnóż kredyt razy dwa, bo odsetki, podziel przez zyski dotychczasowe tych spółek i zobaczysz ile lat bank/nowy właściciel by czekał na kasę. Nie bedzie czekał kilku pokoleń. Podniesie ceny. Spółki/odbiorcy/mieszkańcy nie są w stanie z obecnych przychodów/opłat tego spłacić. Wiec prywatyzacja i podniesienie cen. To sie dopiero składa w całość. Biedni mieszkańcy Grudziądza. Pożre nas wielki kapitał i szczątki wyrzuci :)

2019-06-02T14:42:42 02:00, Człowiek z miasta:

Głupoty wypisujesz, ale to nic dziwnego, boś troll pisowski.

Żaden bank nie będzie właścicielem żadnej miejskiej spółki. Właścicielem będzie GHK, podmiot w 100% miejski.

Zysk spółek miejskich nie ma tu nic do rzeczy, bo nie z ich zysku będzie spłacany kredyt, tylko z budżetu miasta. Miasto jakąś sumę, powiedzmy 30 mln PLN co roku przeznaczy na spłatę kredytu. To nie będzie duży procent budżetu . Da się to strawić, a za 10 lat będzie po sprawie.

Wszystkie toksyczne kredyty będą skasowane, a szpital dodatkowo zyska kasę od marszałka i z okolicznych samorządów.

To się może udać, dltego pieski pisowskie już ujadają, chociaż nie mają pojęcia co tak naprawdę się dzieje. No ale taka już strategia tej partii - oprzeć się na glosach tych, którzy nic nie rozumieją.

Ojej, opierasz to na wierze, ja na brutalnej ekonomii. Kredyt bedzie Holdingu i budżet nie bedzie tego finansował. To tylko przykrywka do prywatyzacji. 30 mln czyli 10 lat a odsetki? Skąd budżet weźmie 30 mln rok w rok? Wstrzyma inwestycje? Pomysl czy to jest możliwe przy takim majątku dróg, szkół, budynków administracji itp. A pozostaje jeszcze kredyt Miasta i prawie 250 mln pozostałych wierzytelności szpitala i GIM.

C
Człowiek z miasta
2019-06-02T13:40:54 02:00, Marek:

Przejrzyj wyniki spółek, są oficjalne. Pomnóż kredyt razy dwa, bo odsetki, podziel przez zyski dotychczasowe tych spółek i zobaczysz ile lat bank/nowy właściciel by czekał na kasę. Nie bedzie czekał kilku pokoleń. Podniesie ceny. Spółki/odbiorcy/mieszkańcy nie są w stanie z obecnych przychodów/opłat tego spłacić. Wiec prywatyzacja i podniesienie cen. To sie dopiero składa w całość. Biedni mieszkańcy Grudziądza. Pożre nas wielki kapitał i szczątki wyrzuci :)

Aha... i jak tak umiesz przeglądać wyniki spółek to powinieneś wiedzieć, że sam OPEC wodociągi miały za 2017 rok razem 20 mln PLN zysku, co dodatkowo zwiększa szansę no powodzenie całej akcji.

C
Człowiek z miasta
2019-06-02T13:40:54 02:00, Marek:

Przejrzyj wyniki spółek, są oficjalne. Pomnóż kredyt razy dwa, bo odsetki, podziel przez zyski dotychczasowe tych spółek i zobaczysz ile lat bank/nowy właściciel by czekał na kasę. Nie bedzie czekał kilku pokoleń. Podniesie ceny. Spółki/odbiorcy/mieszkańcy nie są w stanie z obecnych przychodów/opłat tego spłacić. Wiec prywatyzacja i podniesienie cen. To sie dopiero składa w całość. Biedni mieszkańcy Grudziądza. Pożre nas wielki kapitał i szczątki wyrzuci :)

Głupoty wypisujesz, ale to nic dziwnego, boś troll pisowski.

Żaden bank nie będzie właścicielem żadnej miejskiej spółki. Właścicielem będzie GHK, podmiot w 100% miejski.

Zysk spółek miejskich nie ma tu nic do rzeczy, bo nie z ich zysku będzie spłacany kredyt, tylko z budżetu miasta. Miasto jakąś sumę, powiedzmy 30 mln PLN co roku przeznaczy na spłatę kredytu. To nie będzie duży procent budżetu . Da się to strawić, a za 10 lat będzie po sprawie.

Wszystkie toksyczne kredyty będą skasowane, a szpital dodatkowo zyska kasę od marszałka i z okolicznych samorządów.

To się może udać, dltego pieski pisowskie już ujadają, chociaż nie mają pojęcia co tak naprawdę się dzieje. No ale taka już strategia tej partii - oprzeć się na glosach tych, którzy nic nie rozumieją.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3