MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy już, gdzie latem będzie można się kąpać. Bezpiecznie, pod nadzorem ratowników

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Do otwarcia kąpielisk zostało jeszcze kilka tygodni. Wiemy już jakie będą funkcjonowały w Regionie Wodnym Noteci
Do otwarcia kąpielisk zostało jeszcze kilka tygodni. Wiemy już jakie będą funkcjonowały w Regionie Wodnym Noteci Fot. Tomasz Czachorowski/ Archiwum
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej RZGW) w Bydgoszczy zaopiniował pozytywnie projektów uchwał rad gmin w sprawie wykazu kąpielisk.

To 7 kąpielisk w zachodniej i południowo- zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego i 26 kolejnych w Wielkopolsce, na Pomorzu, ziemi lubuskiej i na Pomorzu Zachodnim. Te wszystkie kąpieliska znajdują się w rozległym Regionie Wodnym Noteci, którym administruje jako właściciel wód RZGW z siedzibą w Bydgoszczy.

W Kujawsko-Pomorskiem pozytywną rekomendację otrzymały następujące kąpieliska: nad Jeziorem Wiecanowskim w gminie Mogilno, nad Jeziorem Wąsoskim w gminie Szubin, nad Jeziorem Więcborskim, nad Jeziorem Ostrowskim w gminie Jeziora Wielkie, nad Jeziorem Żnińskim Małym, nad Jeziorem Gopło w gminie Kruszwica oraz Jeziorem Pakoskim w gminie Janikowo.

Uchwały rad gmin w sprawie organizacji kąpielisk zaopiniowanych przez RZGW w Bydgoszczy będą opublikowane w dziennikach urzędowym poszczególnych województw. Podobne opinie wydadzą RZGW w Gdańsku i Warszawie, które na terenie województwa kujawsko-pomorskiego administrują wodami w zlewni Wisły.

Nie jest to koniec procedury, bowiem opinie wydają także właściwy organ Inspekcji Ochrony Środowiska, państwowy powiatowy inspektor sanitarny, dyrektor parku narodowego (jeśli kąpielisko jest w granicach parku), dyrektor urzędu żeglugi śródlądowej.

To też może Cię zainteresować

– Wyznaczone strefy do pływania, stały nadzór ratownika wodnego oraz inne udogodnienia, a przede wszystkim skrupulatna kontrola jakości wody przez sanepid, sprawiają że kąpieliska są miejscami, w których całe rodziny bez obaw mogą zażywać wypoczynku i rekreacji – zapewnia Edyta Nowacka, rzecznik prasowa RZGW w Bydgoszczy.

Kraina jezior i kanałów

Edyta Nowacka opisuje też walory krajobrazowe i wodniackie (z punktu widzenia motorowodniaków, żeglarzy i kajakarzy) tutejszych wód: - Dzięki mnogości jezior, kanałów i starorzeczy jest to bardzo malowniczy region. Poprzez Kanał Górnonotecki, wykorzystując Bydgoski Węzeł Wodny, wodniacy mogą dopłynąć do Jezior Pałuckich i dalej do wielkiego jeziora Gopło i Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

Pani rzecznik dodaje, że poprzez Gopło można płynąć dalej Kanałem Ślesińskim do Warty i Odry. Do Warty i Odry można też płynąć w przeciwnym kierunku - wspomnianym Kanałem Górnonoteckim, Kanałem Bydgoskim i Notecią.

Sprawdź w Serwisie Kąpieliskowym!

Strzeżone kąpieliska zaczną działać w większości pod koniec czerwca. Pełen ich wykaz, daty uruchomienia, stan wody, informacje o infrastrukturze znajdziecie w Serwisie Kąpieliskowym Państwowej Inspekcji Sanitarnej z mapą https://sk.gis.gov.pl/

Dodajmy, iż zgodnie z ustawą Prawo wodne, za kąpielisko uznaje się wyznaczony przez radę gminy wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się - pod warunkiem że w stosunku do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli. Kąpieliskiem nie jest np. basen pływacki lub uzdrowiskowy, sztuczny zamknięty zbiornik wodny.

Prawo wodne przewiduje też możliwość utworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, definiowanych jako wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, gdy nie jest uzasadnione utworzenie kąpieliska. Miejsca te mogą funkcjonować nie dłuższy niż przez 30 kolejnych dni w roku kalendarzowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska