Wieści z firm branży agro. Dni otwarte w sklepach, nowa fabryka, sytuacja na rynku

Strefa Agro
Fabryka ciągników Claas w Le Mans we Francji Claas, materiały prasowe
Zapraszamy na przegląd doniesień z firm branży rolniczej.

Gobarto o sytuacji na rynku trzody chlewnej

W pierwszym kwartale 2021 roku GK Gobarto wypracowała blisko 0,5 mld zł przychodów ze sprzedaży oraz 14,4 mln zł zysku EBITDA. Mimo trudnej sytuacji rynkowej, spowodowanej wirusem ASF i ograniczeniami eksportowymi, Grupa konsekwentnie realizuje założoną strategię rozwoju, a jednym z jego motorów napędowych będzie ukończona w zeszłym roku ferma zarodowa w Zalesiu dla ponad 6 tysięcy loch.

Firma wskazuje, że dalszy wzrost przychodów w segmencie Trzoda chlewna uzależniony jest w największym stopniu od cen żywca wieprzowego. Te z kolei od marca tego roku utrzymują się na stabilnym i dość wysokim poziomie.

- W kwietniu średni poziom cen wyniósł 5,20 zł/kg, czyli był zbliżony do wyniku z poprzedniego miesiąca - podaje Marcin Śliwiński, prezes zarządu Gobarto S.A. - Liczymy, że dłuższy trend wzrostowy będzie impulsem dla całej Grupy oraz innych producentów do intensywnego rozwoju swojej działalności – zarówno w obszarze produkcji zarodowej, jak i tuczowej. Przypomnę, że w pierwszym kwartale tego roku codziennie likwidowano średnio ponad 250 stad z powodu strat finansowych. Poprawy wyników oczekujemy również w segmencie HoReCa, czemu powinien sprzyjać zbliżający się termin luzowania obostrzeń pandemicznych w branży gastronomicznej - przekonuje Marcin Śliwiński.

Sytuacja rynkowa powoli się normuje, jednak przed branżą wciąż stoi wiele wyzwań. Aktualnie największym z nich jest afrykański pomór świń.

- Pojawiające się we wschodniej Polsce ogniska ASF praktycznie zahamowały eksport polskiej wieprzowiny poza Unię Europejską. Natomiast w drugiej połowie 2019 r. ogniska choroby zostały potwierdzone również w zachodniej części naszego kraju, między innymi w Wielkopolsce. Ma to niezwykle istotny wpływ na wielkość i wartość naszej sprzedaży oraz wypracowany zysk - dodaje Marcin Śliwiński.

Przyczepa nagrodą w konkursie Pronaru

Będąca nagrodą główną w wielkim konkursie Pronaru przyczepa rolnicza PT606 wkrótce po uroczystym przekazaniu została dostarczona przez fundatora do zwycięzcy. Jest nim Robert Kawęcki, 42-letni rolnik z miejscowości Strzakły w okolicy Międzyrzeca Podlaskiego (woj. lubelskie). Warta ponad 50 000 zł maszyna będzie go wspierać w codziennej pracy w 20-hektarowym gospodarstwie, które specjalizuje się w hodowli drobiu ekologicznego.

Uroczyste odebranie nagrody przez laureata konkursu „Jeśli przyczepa, to Pronar” miało miejsce w piątek, 14 maja w Siemiatyczach, gdzie otwierano ogromną, innowacyjną ekspozycję Pronaru – Centrum Wystawowe.

Claas z nowoczesną fabryką ciągników

CLAAS po trzyletniej fazie przebudowy w Le Mans we Francji oficjalnie uruchomił swoją fabrykę ciągników, czyli „fabrykę przyszłości” ciągników. Dzięki intensywnemu wykorzystaniu najnowszych technologii cyfrowych produkcja w fabryce będzie wyznaczać nowe standardy.

„Nasz zmodernizowany zakład w Le Mans wyznacza nowe standardy w produkcji wysokiej jakości ciągników połączonych w sieć” – mówi Thomas Böck, dyrektor generalny CLAAS. „W ten sposób tworzymy przełomową podstawę dla naszego dalszego globalnego rozwoju”.

Zastosowanie najnowszych technologii wirtualnej rzeczywistości umożliwiło cyfrową symulację wszystkich procesów już na etapie planowania fabryki, i to nawet dla modeli ciągników, których produkcja jeszcze się nie rozpoczęła. Za pomocą animacji 3D i okularów VR odtworzono całą gamę scenariuszy, aby przejść przez wszystkie etapy montażu – od układu napędowego aż do gotowego i przetestowanego ciągnika. Dzięki temu na wczesnym etapie zidentyfikowano również konieczne zmiany strukturalne.

Ważnym czynnikiem w automatyzacji produkcji było wprowadzenie tzw. Automatycznie Sterowanych Pojazdów (ang. Automated Guided Vehicles, AGV). Czterdzieści tego rodzaju autonomicznych pojazdów transportowych w pełni automatycznie i bez udziału kierowcy przewozi ciągniki od pierwszego do ostatniego stanowiska montażowego i może przemieszczać ładunki o masie do 20 ton. Pojazdy te zapewniają zatem wystarczającą nośność nie tylko dla aktualnych serii, ale także dla przyszłych, jeszcze mocniejszych modeli.

W przyszłości w ten sposób ma być produkowanych nawet 60 ciągników dziennie. Szacunkowo oznacza to przyszłą roczną zdolność produkcyjną na poziomie 13 000 ciągników zamiast obecnej, wynoszącej około 10 000 egzemplarzy.

W Würth Polska trwają Dni Otwarte 2021

W programie są pokazy i szkolenia, testy sprawdzonych produktów oraz prezentacje nowości. Wiosenno-letnia edycja Dn Otwartych wraca po przerwie do sklepów stacjonarnych. Organizatorzy zaznaczają, że wszystko odbywa się z zachowaniem niezbędnych środków bezpieczeństwa.

– Plan wydarzeń ułożono z myślą o specjalistach z wielu branż, między innymi stolarskiej, budowlanej, rolnej czy meblarskiej, ale nie tylko. Każdy odwiedzający nasze sklepy podczas Dni Otwartych będzie mógł skorzystać z atrakcyjnych promocji przygotowanych specjalnie na tę okazję – wyjaśnia dyrektor Alicja Rippel. Dni Otwarte odbywają się w godz. 10:00-16:30.

 • 8.06 – Wrocław, ul. Armii Krajowej 62
 • 9.06 – Opole, ul. Oleska 121
 • 10.06 – Dąbrowa Górnicza, Al. J. Piłsudskiego 2A
 • 15.06 – Radom, ul. Wierzbicka 26/44
 • 16.06 – Warszawa, Al. Jerozolimskie 332A
 • 17.06 – Białystok, ul. Gen. St. Maczka 52
 • 22.06 – Gdynia, ul. Hutnicza 16
 • 24.06 – Olsztyn, ul. Budowlana 2A
 • 6.07 – Piaseczno, ul. Powstańców Warszawy 29
 • 7.07 – Warszawa, ul. Modlińska 244A
 • 13.07 – Kraków, ul. Josepha Conrada 63
 • 14.07 – Kielce, ul. Zagnańska 200
 • 15.07 – Warszawa, ul. Połczyńska 53
 • 20.07 – Płock,ul. Mickiewicza 33
 • 21.07 – Toruń, ul. Polna 103-105
 • 22.07 – Poznań, ul. Obornicka 117

Anwil o wspieraniu sokołów

Chemiczna spółka z Grupy ORLEN donosi, że zwiększyła liczbę inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, w których bierze udział. Kolejną z nich jest współpraca z Fundacją Stowarzyszenia „Sokół”, z którą podpisała umowę o współpracy. To kontynuacja wspólnych działań mających na celu ochronę zagrożonego gatunku, jakim jest sokół wędrowny.

Na terenie zakładu produkcyjnego ANWILU zlokalizowane jest jedno z najstarszych stanowisk lęgowych tego gatunku w Polsce. Jego historia sięga 1999 r., wtedy po raz pierwszy w kraju po kilkudziesięciu latach przerwy przyszły na świat, w warunkach naturalnych, trzy osobniki.

- Stanowiska na naszych kominach od lat pomagają w utrzymaniu zagrożonego gatunku sokoła wędrownego. Współpraca z Fundacją Stowarzyszenia „Sokół” zapewni nam profesjonalną opiekę nad kolejnymi pokoleniami tych pięknych ptaków drapieżnych
- powiedziała Daria Studzińska, Dyrektor Obszaru Komunikacji, Marketingu i Sponsoringu.

Corteva Agriscience o zaprawach nasiennych

Corteva Agriscience szacuje, że innowacyjne zaprawy nasienne Lumidapt® oraz Lumibio Kelta zastosowano na ponad 10 milionach hektarów w Europie. Zaprawy te zostały użyte w sezonie 2021 w odmianach nasion kukurydzy, rzepaku ozimego i słonecznika marki Pioneer®. Równocześnie spółka informuje, że znacznie przyspiesza działania, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty pochodzenia naturalnego.

Stymulatory wzrostu i rozwoju roślin pochodzenia naturalnego stanowią dla rolników unikalną możliwość prowadzenia upraw w taki sposób, żeby zapewnić efektywność produkcji rolnej przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne”, powiedział Andre Negreiros, lider ds. technologii zaprawiania nasion w Corteva Agriscience na Europę.

Źródło: informacje prasowe

Meszki bolimuszki utrapieniem wakacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie