Sejmik samorządowy na ostatniej sesji wyraził akces dla tego przedsięwzięcia.
"Park Kulturowy Wietrzychowice" obejmuje teren o powierzchni 37 hektarów. Tu znajduje się cmentarzysko grobowców megalitycznych sprzed 5 tys. 500 lat. Grobowce mają formę długich, trapezowych nasypów ziemnych i są unikatami na skalę europejską. Poza Wietrzychowicami na Kujawach tego typu obiekty znajdują się jeszcze w Sarnowie (gm. Lubraniec) i podizbickim Gaju.
Będący dumą miasta i gminy Izbica Kujawska "Park Kulturowy Wietrzychowice" wymaga jednak dużych nakładów, żeby stał się placówką tego typu, jaka znajduje się na przykład w Biskupinie. Na razie to głównie problem gminy. Ale jest szansa, że utworzona przez województwo i gminę instytucja otrzyma wsparcie finansowe z budżetu województwa. To dzięki uchwale, jaką podjął ostatnio sejmik województwa.
- Włączenie się samorządu województwa daje możliwość utworzenia skansenu i wybudowania muzeum kultury pucharów lejkowatych na Kujawach - mówi radny wojewódzki Stanisław Pawlak. - Z kolei przyłączenie cmentarzyska neolitycznego w Sarnowie oraz odtworzenie osady neolitycznej w Brześciu Kujawskim spowoduje, że powstanie bardzo interesujący kompleks turystyczny w ramach europejskiego szlaku megalitów.
Radny Stanisław Pawlak liczy, że Park Kulturowy Wietrzychowice będzie współpracować z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz z Muzeum Archeologicznym w Łodzi, którego pracownicy naukowi prowadzili badania archeologiczne w Wietrzychowicach, Gaju i Sarnowie.
Zasady prowadzenia wspólnej instytucji kultury mają być określone w umowie pomiędzy województwem a gminą i miastem Izbica Kujawska. Jest więc szansa, że Wietrzychowice staną się drugim Biskupinem.