- 14 kwietnia minęło dziesięć lat od powstania naszej wsi tematycznej - mówi Iwona Śpica, pomysłodawczyni projektu.
Kultura bliska pszczelarstwu
W 2008 roku była możliwość pozyskania pieniędzy w ramach konkursu „Kultura bliska”. Fundacja Wspomagania Wsi przekazywała dotacje na wspieranie i inspirowanie działań zmierzających do pielęgnowania dziedzictwa kulturowego.
- Wielki Mędromierz to moja rodzinna wieś, pracuję w Urzędzie Gminy w Gostycynie, gdzie zajmuję się promocją i gdy dowiedziałam się o tym projekcie, to wspólnie z innymi mieszkańcami zaczęliśmy się zastanawiać, czym wyróżnia się Mędromierz - wspomina pani Iwona. - No i doszliśmy do wniosku, że w naszej wsi zawsze było wiele przydomowych pasiek. Nawet panie z Koła Gospodyń Wiejskich zajmowały się pszczelarstwem!
Przeżyły dinozaury. 10 rzeczy, których mogliście nie wiedzieć o pszczołach [zdjęcia]
Rada Sołecka złożyła wniosek, no i udało się! Fundacja Wspomagania Wsi przyznała 7 tys. zł na realizację projektu pn. „Wioska Miodowa – Wielki Mędromierz”.
Potrzebny był też wkład własny (950 zł), no i wiele zapału osób, które do dziś pracują na rzecz Miodowej Wioski charytatywnie. - Pieniądze za oprowadzanie grup przeznaczamy na potrzeby wioski, np. na zakup wosku na warsztaty, form do robienia pamiątek, paczki mikołajkowe dla dzieci, opłaty za energię elektryczną w domku miodowym - mówi Ewelina Olejniczak-Muzioł, sołtys w Wielkim Mędromierzu.
Można zajrzeć do ula
Pasiek jest 10. Najstarsze liczą ponad 100 lat (np. „U Mirki”, „U Henia”, „U Grzesia”), jest w nich nawet po 20 uli, które w większości wykonywane są przez pszczelarzy ze słomy i drewna, ręcznie malowane. Kto przyjedzie do Wielkiego Mędromierza, może dowiedzieć się niemal wszystkiego o życiu pszczół, zajrzeć do izby tradycji a nawet do wnętrza ula.
Przeczytaj też: Składki KRUS zapłacisz przez internet. E-składka wdrażana od 1 kwietnia 2018
Wioskę odwiedzają nie tylko uczniowie różnych szkół, ale i rodziny, grupy znajomych, młodzi i osoby starsze. Kto chce ją zwiedzić powinien skontaktować się z panią Iwoną (e-mail: [email protected]) lub Eweliną ([email protected]). - Wioska Miodowa bardzo zintegrowała mieszkańców - podsumowuje pani sołtys.
- Było warto! - dodaje Iwona Śpica. - Dzięki temu projektowi poznaliśmy wielu fajnych ludzi. Wszystkim, którzy nam pomogli, serdecznie dziękujemy!