Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosną pomniki przyrody wyrosną

AM
fot. Jarosław Pruss
W Bydgoszczy przybędzie 11 nowych pomników przyrody. Obecne zmieniają miejsce - tak jak głaz narzutowy leżący przy Szpitalu Uniwersyteckim nr 1.

Urzędnicy wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska przygotowują uchwałę o ustanowieniu 11 nowych pomników przyrody. Będą to pojedyncze drzewa lub ich grupy. W sumie 17 drzew może zostać uznane za pomniki.

- Część z nich znajduje się na terenach prywatnych, inne na przykład w parkach miejskich - informuje Hanna Pawlikowska, zastępca dyrektora wydziału.

Drzewa rosną między innymi na terenie Zachemu i w Łęgnowie. Każdy pomnik dostanie swoją nazwę. Jak będzie brzmiała, zależy od różnych okoliczności. Jedna z wieloletnich brzóz dostanie imię "Sylwia", na pamiątkę osoby, która zgłosiła drzewo do rejestracji. W 2008 roku jeden z dębów szypułkowych w parku Witosa dostał na imię "Ryszard", na pamiątkę odchodzącego na emeryturę Ryszarda Łebka, wieloletniego dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

- Czasami drzewo dostaje imię po osobie, która wiele robiła dla okolicy, w której rośnie - mówi Hanna Pawlikowska. - Zwykle po zgłoszeniu propozycji przeprowadzamy krótką sondę, by sprawdzić, czy jest jakaś inna, lepsza. Ostateczne zdanie podejmuje Rada Miasta - dodaje.

W tej chwili na terenie miasta znajdują się 83 pomniki. W tym jest 5 głazów narzutowych i jedno źródło (leśnictwo Bocianowo - Myślęcinek). Liczba ta się zmienia nie tylko z powodu dodawania nowych drzew do listy. Część z nich ucierpiała wskutek pogody i obumiera. Tak się stało między innymi z kasztanowcem na Wyspie Młyńskiej. Miasto planuje zrobić z niego... ławeczkę.

- Drzewo leży przy muzeum, ale będzie wkrótce przeniesione na czas prac budowlanych - informuje Hanna Pawlikowska. - Przeszkadza bowiem robotnikom. Pień jest ogromy i ciężki i wymaga użycia dźwigu - dodaje.

Niedawno robotnicy przenieśli głaz narzutowy znajdujący się przy Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza. Wymagało to zdobycia wielu zezwoleń.
- Teraz głaz znajduje się 150 metrów dalej, po prawej stronie szpitala - mówi Justyna Olszewska z wydziału gospodarki komunalnej.

Najwięcej okazów drzew już uznanych za pomniki przyrody, znajduje się w centralnej części Bydgoszczy. Okazałymi przedstawicielami flory egzotycznej są cypryśniki błotne, rosnące w Parku im. J. Kochanowskiego, o obwodach: 294 i 175 cm. Interesującym pomnikiem przyrody, z uwagi na bogactwo gatunków roślin, jest Arboretum w ogrodzie botanicznym UKW. Obecnie zgromadzono tu ponad 400 gatunków i odmian roślin. Do najokazalszych drzew należy "Bydgoski Bartek", rosnący przy ul. Toruńskiej, którego obwód na wysokości 130 cm wynosi 625 cm.
Niestety, nie zawsze widać, że są to pomniki przyrody. Tabliczki informujące o tym są często niszczone przez wandali. Miasto zastanawia się na zrobieniem marmurowych lub kamiennych tabliczek, na których

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska