To dziewiąte pod względem wielkości jezioro w Polsce. Objechać można je samochodem albo na rowerze. Tereny nadgoplańskie kuszą pięknymi krajobrazami, a tamtejsze miejscowości ciekawymi zabytkami. Numerem jeden jest oczywiście Kruszwica z romańską kolegiatą pod wezwanie świętych Piotra i Pawła oraz Mysią Wieżą - pozostałością po zamku zbudowanym za czasów Kazimierza Wielkiego.
Objazd Gopła rozpoczynamy od jego zachodniej strony. W Polanowicach warto rzucić okiem na zabytkowe zabudowania po przedwojennych niemieckich właścicielach wsi o nazwisku Gierke. Jadąc dalej, w miejscowości Chrosno mijamy stary wiatrak. Jego stan techniczny nie jest dobry. Trwają starania o przeprowadzane tam prac restauracyjnych. Z Chrosna wjeżdżamy do Siemionek. Tam na terenie dawnego majątku Władysława Mikołaja Jaruzelskiego znajduje dom pomoc społecznej.
Z Siemionek przejazd do Kościeszek, gdzie warto obejrzeć drewniany kościół św. Anny i znajdujący się za nim zabytkowy głaz z romańskim rytem w kształcie krzyża. Kolejną miejscowością na trasie wokół Gopła jest Rzeszynek, w którym to obejrzeć można 300-letni drewniany spichrz. Kilka kilometrów dalej, w Łuszczewie, pojawia się okazja rzucenia okiem na odnogę Gopła ze specjalnego punktu widokowego Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.
Z Łuszczewa trasa wiedzie do Mielnicy Dużej. Tam przy drodze, po lewej stronie, stoi odrzutowiec - Su-22, idealne tło do wykonania pamiątkowego zdjęcia. Dalej kierujemy się na Przewóz, a stamtąd na Połajewo i Połajewek. Jesteśmy po wschodniej stronie Gopła. Docieramy do Mietlicy, w której obejrzeć trzeba pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu Goplan z przełomu IX/X wieku. Roztacza się stamtąd wspaniały widok na Gopło. Miejscowi mówią, że można tam równie oglądać najpiękniejsze zachody słońca.
Jedziemy do Złotowa, gdzie znajduje się przeprawa promowa przez Gopło. Warto z niej skorzystać by dotrzeć na płw. Potrzymiech. Znajduje się na nim stanica Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, zwana Rysiówką.
Powrót promem do Złotowa. Jadąc w kierunku na Kruszwicę warto zajrzeć do Popowa. Znajduje się tam pałac z drugiej połowy XIX wieku, a w jego pobliżu niewielkie kąpielisko z pomostem.
