Internauci, którzy odwiedzili w miniony weekend oficjalną stronę starostwa, musieli się zdziwić gdy zamiast wiadomości z powiatu wyświetliły się pozdrowienia od hakera: "by Thehacker, F... Papa, Turkish Hacker F... Your System" (wykropkowaliśmy przekleństwa).
Witryna w takiej postaci
działała całą sobotę
Dopiero wczoraj od "Pomorskiej" urzędnicy dowiedzieli się o włamaniu na ich stronę. Jeszcze w niedzielę zadziałali i przywrócili dotychczasowy wygląd witryny.
Pewien informatyk (imię i nazwisko do wiadomości redakcji) wyjaśnia: - Jest kilka rodzajów hakerów. Jedni włamują się, żeby
wskazać administratorowi
luki w systemie zabezpieczeń, a inni kopiują dane i usuwają je z serwera. Wówczas waga szkody zależy od informacji zawartych na serwerze.
Na szczęście, wirtualny włamywacz niewiele nabroił na serwerze powiatu. - Haker podmienił tylko jeden plik, odpowiedzialny za wyświetlanie strony głównej. Nie dostał się do zabezpieczonych baz danych i FTP. Usunięcie zmian zajęło zaledwie dziesięć minut - zapewnia Wojciech Płotka, administrator techniczny powiatowego portalu.
- Nigdy nie można niczego w stu procentach zabezpieczyć - przekonuje administrator. - To pierwsze włamanie na stronę powiatu.
Tymczasem pierwsze wejście
jest zazwyczaj ostrzeżeniem
Hakerzy zazwyczaj wracają, żeby sprawdzić czy załatano dziury w systemie zabezpieczeń.
- Zmieniłem wszystkie hasła, chociaż plik, który podmieniono, nie zawierał takich informacji. Warto jednak dmuchać na zimne. Atak był masówką, hakerzy atakowali pewien system, z którego korzysta między innymi strona starostwa. Takie włamanie umożliwia wychwycenie błędów - relacjonuje Wojciech Płotka.
- Sprawę bada policja. To nie pierwsze włamanie w Brodnicy. Ślady wskazują, że dokonuje tego ktoś z Portugalii - mówi Maria Oryszczak, rzecznik prasowy starostwa.
***
Haker
(ang. hacker) - w kontekście bezpieczeństwa hakerem określa się osobę, która zakłócając działanie oprogramowania komputera uzyskuje nieautoryzowany dostęp do jego zasobów lub powoduję awarię systemu. Osoby, które robią to nielegalnie, nazywa się też crackerami. Nazwę cracker propagują hakerzy skupieni w społeczności hakerskiej, którzy rozwijają wolne oprogramowanie i odcinają się od przestępców.
Za Wikipedią, Wolną encyklopedią