Całodobowe dyżury wałowe

Ludzie jeszcze chodzili po wodzie na błoniach, gdy rozlewisko było płytkie. Teraz nie jest to możliwe.
(fot. Piotr Bilski)
Ogłoszony jest przeciwpowodziowy stan alarmowy. W pogotowiu są straż pożarna w Grudziądzu oraz jednostki OSP w gminie Grudziądz oraz Wielkim Wełczu, Dusocinie, Szynychu, Rudzie, Piaskach.
Przez całą dobę kontrolowane są przez strażaków wały przeciwpowodziowe. Zajmują się tym OSP i jednostki ratowniczo-gaśnicze 1 i 2, w których zwiększono obsadę dyżurów. Więcej funkcjonariuszy objęło też dyżury domowe.
22 maja wrócili z akcji przeciwpowodziowej na południu Polski trzej strażacy, wraz z łodzią, z JRG nr 2. Aktualnie żaden z grudziądzkich strażaków nie uczestniczy w akcjach poza naszym powiatem. Odbył się przegląd sprzętu w magazynie przeciwpowodziowym w komendzie miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. - Jesteśmy gotowi do akcji związanej z ewentualnymi podtopieniami i zalaniami - mówią grudziądzcy strażacy.
Przeczytaj także: Wisła zaleje nabrzeże w Grudziądzu! Dziś zamkną błonia, ścieżki rowerowe i Fosę
Włocławek spuszcza masy wody

Podniosła się woda w basenie portowym, gdzie trwa budowa mariny.
(fot. Piotr Bilski)
Na tamie we Włocławku spływało 4,5 tys. metrów sześciennych wody na sekundę. Do Grudziądza te masy wody dotrą po 48 godzinach, czyli w sobotę rano.
Spodziewano się, że woda w Wiśle pod Grudziądzem sięgnie nawet 7,70 m, jednak po drodze "spłaszczy się" i nie powinna być aż tak wysoka. Podniosła się także woda na rzece Osie. W czwartek stan wody nie był wysoki: tylko 43 cm, gdy stan alarmowy to 2,6 m.
- Zamknęliśmy przepusty na Rowie Hermana - informuje Rafał Cywiński, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego urzędu miejskiego. - Przypominam mieszkańcom, by nie kierowali się w sobotę na nadwiślańskie błonia. Zamknięta dla ruchu jest ul. Portowa. Dojście na sobotni koncert na ul. Portowej będzie od strony al. 23 Stycznia i Rybackiej.
Czytaj e-wydanie »