MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wizyta ministrów OBWE. Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy: Chcę podziękować każdemu Polakowi, w tym wszyskim tu - na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Macedonii Północnej, Szwecji, a także Ukrainy przebywali w piątek w woj. podkarpackim. Celem tej wizyty była intensyfikacja działań na rzecz zakończenia działań wojennych na Ukrainie i powstrzymania kryzysu humanitarnego.

Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przyjechał w charakterze urzędującego przewodniczącego OBWE. Szefowie MSZ najpierw udali się na granicę polsko-ukraińską. Odwiedzili m.in punkt recepcyjny w Hali Kijowskiej w Korczowej oraz komendę Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

Podkarpacie dla uchodźców

- Wojewoda Ewy Leniart w trakcie spotkania mówiła o działaniach podejmowanych przez polski rząd, a także podkreśliła znaczącą rolę Podkarpacia służb państwowych i wielu ludzi w łagodzeniu obecnego kryzysu migracyjnego – poinformował Michał Mielniczuk, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

- Z kolei organizację pracy w punktach recepcyjnych na Podkarpaciu ministrom przedstawiał wicewojewoda Radosław Wiatr. W trakcie tej wizyty rozmawiano na temat intensyfikacji działań, aby powstrzymać pogłębiający się kryzys humanitarny. Omawiano także sprawy stworzenia jeszcze lepszych warunków do dalszej pomocy i ewakuacji ludności cywilnej z najbardziej dotkniętych regionów Ukrainy – dodał Michał Mielniczuk.

Potrzebny nowy Plan Marshalla

Po południu ministrowie spraw zagranicznych Troiki OBWE - Szwecji, Polski i Macedonii Północnej, a także Ukrainy przybyli do Rzeszowa.

Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau jako urzędujący przewodniczący OBWE mówił m.in. o tym, że działania tylu służb i ludzi pomagających uchodźcom na Podkarpaciu mają ogromne znaczenie, za co też dziękował. Stwierdził także, że w przyszłości trzeba będzie stworzyć nowy „Plan Marshalla” w celu odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych.

Wizyta ministrów OBWE. Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy: Chcę podziękować każdemu Polakowi, w tym wszyskim tu - na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]

Kolejna zbrodnia

Minister Zbigniew Rau ubolewał również nad kolejnym bestialstwem ze strony Rosji, czego przykładem był właśnie piątkowy atak rakietowy na dworzec kolejowy w Kramatorsku, po którym życie straciło 50 niewinnych osób, a wśród nich pięcioro dzieci. Ponadto sto osób zostało rannych. Zginęli tam cywile oczekujący na ewakuację z terenów objętych działaniami wojennymi w Donbasie.

Podziękowania za pomoc uchodźcom z Ukrainy

- Chcę podziękować każdemu Polakowi, zwłaszcza tu na Podkarpaciu, za to, że oferujecie uchodźcom z Ukrainy komfort bezpieczeństwa i schronienia. Zamieniliście galerię handlową na punkt recepcyjny dla uciekającymi przed okrucieństwami wojny. Rozmawiałem tam dzisiaj z trójką ochotników z USA. Byli to młodzi ludzie z diaspory ukraińskiej, którzy też wspierają działania polskiego rządu, regionu i innych krajów niosącym pomoc Ukrainie – mówił Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy.

- Doceniam wszystko, co pan i wszyscy Polacy robicie. Bardzo dziękuję za polskie przywództwo w OBWE – tak Dmytro Kułeba podziękował Zbigniewowi Rauowi.

Wizyta ministrów OBWE. Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy: Chcę podziękować każdemu Polakowi, w tym wszyskim tu - na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]

Natomiast Bujarowi Osmani, ministrowi spraw zagranicznych Macedonii Północnej, która w przyszłym roku obejmie przywództwo OBWE, Dmytro Kułeba życzył, aby miał do czynienia już nie z wojną, a tylko z jej konsekwencjami.

Odpowiedzialność Rosji za zbrodnie wojenne

Przypomnijmy, w styczniu 2022 roku Polska objęła roczne przewodnictwo w OBWE. Wcześniej w 2021 r. sprawowała je Szwecja, natomiast w 2023 r. obowiązki przejmie Macedonia Północna.

Wizyta ministrów OBWE. Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy: Chcę podziękować każdemu Polakowi, w tym wszyskim tu - na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]

- Jako ministrowie spraw zagranicznych Szwecji i Macedonii Północnej popieramy działania Ukrainy w obronie suwerenności swojego kraju przed niczym niesprowokowanym atakiem ze strony Rosji. Ta wizyta jest dowodem tego wsparcia. Wzywamy także do jak najszybszego zakończenia działań wojennych. Chcemy też pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne dokonane na terytorium Ukrainy – stwierdziła w Rzeszowie Ann Linde, minister Spraw Zagranicznych Królestwa Szwecji.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska