Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Władze Grudziądza chcą emitować obligacje na 20 mln zł. Czy radni wyrażą zgodę?

(PA)
Czy radni Grudziądza zgodzą się na kolejną w tym roku emisję obligacji by łatać dziurę w budżecie?
Czy radni Grudziądza zgodzą się na kolejną w tym roku emisję obligacji by łatać dziurę w budżecie? Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Na sesji nadzwyczajnej, którą zaplanowano na wtorek, 14 listopada w porządku obrad znalazła się uchwała w sprawie emisji obligacji. Władze Grudziądza potrzebują 20 mln zł na pokrycie zaplanowanego deficytu budżetu.

Zgodnie z zapisami uchwały, obligacje mają zostać wyemitowane jeszcze w 2023 roku, a ich wykup planowany jest na lat 2030-2033. W uzasadnieniu czytamy m.in. "(...)wielkość emisji oraz termin wykupu ustalono uwzględniając możliwości finansowe miasta oraz
obowiązek zachowania ustawowych ograniczeń" (...).

Według władz miasta, podjęcie przedmiotowej uchwały jest zasadne i leży w interesie samorządu. Przypomnijmy, że w 2023 roku w marcu radni także stanęli przed decyzją o emisji obligacji, wówczas na kwotę 61,5 mln zł. Wtedy były potrzebne na pokrycie planowanego deficytu budżetu w kwocie 40 mln zł oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych kredytów i pożyczek w kwocie 21,5 mln zł. Wykup tych obligacji był planowany na lata 2028-2037.

Wówczas radni SOG-u i KO z którymi rozmawiała "Pomorska" podkreślali, że jest to spowodowane tym że do budżetu miasta są niższe transfery z rządu, w tym niższe wpływy z podatków PiT i CiT, ponadto niedoszacowana jest oświata i pomoc społeczna. Według radnych trzeba było sięgać po dostępne narzędzia finansowe, aby nie został zahamowany rozwój. Z kolei radny Kosiński z PiS-u twierdził w marcu, że "prezydent Grudziądza powinien stawiać na rozwój a nie obciążać budżet".

Jak tym razem zagłosują radni? Sesja nadzwyczajna we wtorek, 14 listopada. Początek o g. 16 w Ratuszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska