MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władze Grudziądza chcą emitować obligacje na 61,5 mln zł! Czy zgodzą się radni?

(PA)
Miasto Grudziądz chce wyemitować obligacje aby móc prowadzić inwestycje
Miasto Grudziądz chce wyemitować obligacje aby móc prowadzić inwestycje archiwum GP
Na najbliższej sesji rady miejskiej, w środę 29 marca radni będą podejmowali uchwałę w sprawie emisji obligacji na łączną sumę 61,5 mln zł. Na co potrzebne są pieniądze?

Jak czytamy w projekcie uchwały, emisja ma na celu pozyskanie środków na:

  • pokrycie planowanego deficytu budżetu w kwocie 40 mln zł oraz
  • spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych kredytów i pożyczek w kwocie 21,5 mln zł

Emisja ma w całości nastąpić w 2023 roku. Wykup obligacji ma nastąpić w latach 2028-2037 według wartości nominalnych. Ponadto w uzasadnieniu uchwały czytamy m.in. (...) "Wielkość emisji oraz termin wykupu ustalono uwzględniając możliwości finansowe miasta oraz obowiązek ustawowych ograniczeń". (...) "Wykup poszczególnych serii obligacji został zaplanowany w sposób zabezpieczający odpowiednią płynność budżetu miasta w czasie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2023-2037".

Co w tej sprawie myślą radni?

Krzysztof Kosiński, radny PiS-u: - Prezydent Grudziądza powinien stawiać na rozwój miasta, a nie obciążać budżet. Grudziądz ma duże problemy finansowe, a jednym z najpoważniejszych jest dług szpitala. Należy przede wszystkim myśleć o pokryciu straty, którą samorząd w myśl opinii Regionalne Izby Obrachunkowej, może pokrywać. Przypomnijmy, że strata za 2022 rok wyniosła 39 mln zł. Prezydent powinien określić cel gospodarczy dla miasta w kontekście wzrostu dochodowości. Mamy tu na myśli choćby rewitalizację, rozwój i wykorzystanie wód solankowych dzięki czemu dochodowość tego obiektu miałaby realną szansę na wzrost dochodów, tak samo jak rewitalizacja basenów w Tarpnie. W sezonie z tych obiektów korzystało kilkadziesiąt tysięcy osób. Trzeba też wykorzystać potencjał różnych miejsc, aby się samoutrzymywały jako choćby spichlerze, a nie łatać dziurę w budżecie obligacjami.

Łukasz Kowarowski, radny Sojuszu Obywatelski Grudziądz: - Od kilku lat samorządy w Polsce są pozbawiane dochodów z PiT. Grudziądz stracił na tej "dobroduszności" rządu w ostatnich latach 80 mln zł i niestety nadszedł czas, gdy zaczyna brakować pieniędzy i trzeba sięgnąć po dostępne narzędzia aby nie został zahamowany rozwój miasta. Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłe rządy nam zrekompensują to zadłużenie.

Tomasz Smolarek, radny Koalicji Obywatelskiej: - Gdyby wpływy z podatku PiT były wyższe do budżetu miasta, to z pewnością nie trzeba byłoby się na takie kwoty zadłużać. Nie ma pieniędzy z KPO, nie ma środków z rządu więc by proces inwestycyjny nie został zatrzymany musimy wyemitować obligacje. To słuszne rozwiązanie.

Jak czytamy na Facebook-u "Czasu Grudziądza", stowarzyszenia którego prezesem jest Arkadiusz Goszka radny niezrzeszony: "Prezydent opowiadając o budżecie naszego miasta twierdzi, że jest on prorozwojowy, inwestycyjny. Co to znaczy wg prezydenta? Przyjmuje się budżet na rok 2023 z nadwyżką 21 mln zł informując, że jest prorozwojowy, inwestycyjny, a po trzech miesiącach informuje się o emitowaniu obligacji, żeby był prorozwojowy, inwestycyjny. Co ciekawe spłata obligacji ma nastąpić po zakończeniu kadencji Pana Glamowskiego. (...) "Taka to logika i gospodarność na koszt następców i mieszkańców"

O tym, czy radni dadzą zielone światło na emisję obligacji przekonamy się podczas środowej sesji, 29 marca. Do tematu wrócimy.

od 7 lat
Wideo

Politycy wspominają swoje mamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska