Władze Mogilna zleciły naukowcom z UMK w Toruniu opracowanie projektu flagi, herbu i pieczęci miasta. Najbardziej ma się zmienić flaga.
- Burmistrz i rada miejska zabiegają o usankcjonowanie flagi miasta - przyznaje Elżbieta Sarnowska, przewodnicząca rady.
Chodzi o to by kolory miasta zostały zatwierdzone przez Komisję Heraldyczną. Obecna flaga zatwierdzona nie jest. Jak to się stało?
Komisja Heraldyczna powstała w styczniu 2000 roku, a obecna flaga została zatwierdzona przez władze miasta w 1998 roku, kiedy obchodzono 600-lecie Mogilna. Ustanowienie flagi zaproponował Przemysław Majcherkiewicz, wtedy wiceburmistrz.
Elżbieta Sarnowska ma protokoły z sesji jaka odbyła się 30 lipca 1997 roku, na której wiceburmistrz Majcherkiewicz zabrał głos w sprawie flagi.
Zaproponował, aby miała ona barwy niebieską- kolor jeziora, żółtą - symbolizująca gaz, oraz zieloną jako symbol rolnictwa. Zanim ustalono wygląd flagi mówiono, że odbędzie się konkurs na jej opracowanie. Tak się nie stało. Nie było konkursu i nie podjęto też uchwały o fladze miasta, ale flagi używano.
Przez kilkanaście lat używano trzech kolorów, jako symbolizujące barwy miasta. Wkrótce to może się zmienić z flagi ma zniknąć kolor zielony. Elżbieta Sarnowska wyjaśnia, że są przynajmniej dwa miasta w Polsce mające takie same barwy jak Mogilno to Koronowo i Gniew. Z kolei pomysłodawca trójkolorowej flagi Mogilna uważa nie powinna być ona zmieniona.
Przemysław Majcherkiewicz mówi, że nie ma powodów, aby zmieniać kolorystykę czy wręcz tworzyć nową flagę miasta.
- Chyba, że komuś nie podoba się nazwisko pomysłodawcy tej flagi - mówi Przemysław Majcherkiewcz. Zdaniem byłego wiceburmistrza obecne władze miasta powinny raczej doprowadzić do tego, aby używana flaga Mogilna została prawnie uznana.
Prawdopodobnie korekcie ulegnie też wygląd herbu miasta. Dziś są to trzy schodzące się krzyże, z których środkowy jest ustawiony "do góry nogami".
Jak wyjaśnia Elżbieta Sarnowska krzyż nie powinien być tak umieszczony. Herb ze wszystkimi krzyżami ustawionymi do góry widnieje w klasztorze na balustradzie chóru. Być może heraldycy uznają, że taki właśnie herb powinno mieć Mogilno.
Zanim Komisja Heraldyczna podejmie decyzję jak ma wyglądać herb miasta, do projektów toruńskich naukowców będą mogli ustosunkować się radni.