Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Torunia zapytają nas, jak im idzie rządzenie

WG
Toruński magistrat do końca roku chce przeprowadzić badanie jakości życia torunian w kontekście działań miasta
Toruński magistrat do końca roku chce przeprowadzić badanie jakości życia torunian w kontekście działań miasta Lech Kamiński
Do niedawna poczynania rządzących weryfikowały wybory. Teraz samorządy decydują się na profesjonalne badania. Tym śladem idzie też toruński magistrat. Sprawdzi, jaki wpływ na jakość życia mieszkańców mają działania miasta.

Magistrat do końca roku chce przeprowadzić badanie jakości życia torunian w kontekście działań miasta. Urzędnicy rozesłali zapytania ofertowe do 20 pracowni badawczych z całego kraju.

- Tego typu badania nie są nowością w Polsce - podkreśla Robert Małecki, szef wydziału komunikacji społecznej i informacji magistratu. - Zdecydowały się na nie już inne miasta m.in. Warszawa, Częstochowa, Poznań czy Olsztyn. To kolejny element demokracji obywatelskiej. Badania społeczne są jedną z form komunikacji z mieszkańcami, podobnie jak np. konsultacje.

Czytaj również: Toruńska PO chce oddać władzę mieszkańcom. Do dyspozycji 2 miliony

Trafią do ok. 600 osób

Formularz składa się z 41 pytań. Ankietujący przepytają ok. 600 osób z wszystkich dzielnic Torunia. Badanie podzielono na 13 działów np. rozwój przedsiębiorczości, bezpieczeństwo w kontekście działań straży miejskiej, kulturę, edukację, mieszkalnictwo, komunikację miejską, sport czy infrastrukturę drogową. A zatem dziedziny, za które odpowiada samorząd. Każdą z tych kwestii można ocenić w skali od 1 do 5. Wybrano też szczegółowe zagadnienia, którym można przypisać notę i określić stopień ważności.

Ankieterzy będą nas też pytać, jak często korzystamy z oferty kulturalnej, czy za pięć lat będziemy nadal mieszkać w Toruniu, czy łączymy z miastem plany zawodowe. - Chcemy sprawdzić, jak mieszkańcy oceniają wybrane problemy - mówi Małecki. - Zależy nam też na weryfikacji tych zagadnień, które są dla torunian najważniejsze. Dzięki temu dowiemy się, co należy poprawić, w jakim kierunku miasto powinno podążać oraz które z potrzeb mieszkańców są najpilniejsze.

Takie kompleksowe badania będą prowadzone co dwa lata. W okresie między nimi miasto będzie zlecać ankiety pogłębiające te kwestie, które w opinii mieszkańców tego wymagają.

Co na to radni? - To niezwykle pożyteczne badanie - mówi Paweł Gulewski, radny PO. - Jest to wyraz nie tylko profesjonalizacji samorządów, ale też poważny sygnał, że opinie mieszkańców Torunia liczą się, a także mogą być podstawą do wyznaczania priorytetów na najbliższe lata.

Rajca liczy, że materiał zebrany przez urzędników rzeczywiście będzie uwzględniany przez władze Torunia.
Ankietę opracował zespół badawczy Pryzmat, który działa przy Instytucie Socjologii UMK. Porusza ona ogólne kwestie.

To wstępna diagnoza

- W przypadku badań jakości życia w miastach stosuje się zestandaryzowane ankiety, które umożliwiają następnie porównywanie wyników badania z wynikami podobnych badań w innych miastach - mówi Małecki. - Jest to wstępna diagnoza, która posłuży nam do szerszych badań. Zakres zagadnień jest w tej ankiecie szeroki, dlatego zdecydowaliśmy się na mniejszą liczbę pytań otwartych. Pojawią się one już w badaniach szczegółowych.

Zaproszone zespoły badawcze mogą składać oferty do 3 października. Raport końcowy z badania ma być gotowy do końca roku. Wtedy także zostaną zaprezentowane wyniki ankiety.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska