MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Włocławek. 4-latka wypadła z okna. Rodzice byli kompletnie pijani

Joanna Lewandowska
Matka 4-letniej dziewczynki z Włocławka nie dopilnowała dziecka. Kobieta miała blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jej córka wypadła z okna.
Matka 4-letniej dziewczynki z Włocławka nie dopilnowała dziecka. Kobieta miała blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jej córka wypadła z okna. sxc.hu
4-letnia dziewczynka wypadła z drugiego piętra jednego z włocławskich bloków. Matka była kompletnie pijana. Jej konkubent też. Coraz częściej dziećmi "opiekują się" pijani rodzice.

Co grozi rodzicom?

Co grozi rodzicom?

- Jeśli dziecku będącemu pod opieką pijanych rodziców nic się nie stanie, matce lub ojcu grozi nagana lub grzywna za niewłaściwe sprawowania opieki nad dzieckiem.

- Jeśli jednak maluch ucierpi wskutek pijaństwa opiekunów, sąd za narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia może ich pozbawić wolności nawet na pięć lat.

Stan dziewczynki lekarze określają jako średnio ciężki. Matka, która piła zamiast opiekować się swoim dzieckiem, trzeźwieje w policyjnym areszcie. Policjanci zatrzymali we wtorek wieczorem również jej 36-letniego konkubenta. - Wyjaśniamy, jak doszło do tego zdarzenia, przeprowadzone badanie wykazało u matki blisko 3 promile alkoholu, a u mężczyzny 1,7 promila - mówi Tomasz Tomaszewski z Komendy Miejskiej Policji.
Jeżeli okaże się, że zatrzymani swoim zachowaniem narazili dziecko na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, grozić im może kara nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

Czytaj: 4,5 letnie dziecko wypadło z okna wieżowca przy ul. Pogodnej 1

Włocławscy policjanci w tym roku skierowali 64 wnioski o ukaranie rodziców, którzy w nieodpowiedzialny sposób sprawowali opiekę nad dziećmi. Konsekwencją uznania rodziców za winnych może być pozbawienie ich części praw rodzicielskich. Jeśli przyczyną jest alkohol, kurator kieruje na terapię. Jej przejście jest niezbędnym warunkiem do ubiegania się o odzyskanie praw.

- Bardzo często spotykam się z matkami, które trafiają na terapię po tym, jak naraziły swoje dzieci na niebezpieczeństwo będąc właśnie pod wpływem alkoholu - przyznaje Jolanta Czajkowska, specjalista terapii uzależnień z Włocławka. Z doświadczenia terapeutki wynika, że zdecydowana większość kobiet, którym ograniczono lub pozbawiono praw do dziecka, terapię traktuje jako zło konieczne. Ośrodki terapeutyczne nie prowadzą takich statystyk, ale pracujący tam specjaliści są zgodni, co do tego, że gros matek po odzyskaniu dzieci wraca do dawnych praktyk, wciąż narażając swoje pociechy.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

- Rzadko spotykam się z matkami, które ze skruchą przyznają, że popełniły błąd i naprawdę chcą zmienić swoje życie - dodaje Jolanta Czajkowska.
Zdaniem specjalistów wpływ na to ma prowadzony przez rodziców styl życia. Świadczy o tym fakt, że ofiarami pijanych rodziców najczęściej są dzieci z biednych środowisk. - Coraz więcej bezrobotnych nie szuka prac dorywczych, ale zadowala się życiem z zasiłków - mówi włocławska terapeutka. - Brak zajęcia ich rozleniwia, a picie jest sposobem na nudę.

Zabijając czas z pomocą kieliszka, szybko można stracić kontrolę. Cierpią na tym dzieci.

Czytaj też: Ośmiomiesięcznym dzieckiem opiekowała się pijana rodzina - mama, tata i babcia

Pijani rodzice to nie tylko problem Włocławka. Monika Chlebicz, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji przyznaje, że do podobnych zdarzeń dochodzi w całym regionie. W pierwszym półroczu KWP odnotowała 145 wykroczeń, jakim jest niewłaściwa opieka nad dzieckiem i 31 przestępstw. Policjantom najbardziej w pamięci utkwiła sprawa chłopca z Lubicza. Konkubent jego matki znęcał się nad przybranym synem, zakładając mu na szyję metalowy łańcuch i ciągnąc duszącego się jedenastolatka po ziemi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska