Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włocławek od 20 stycznia 1945 roku był wolny

Jolanta Młodecka
ze zbiorów OdDZiału Włocławskiego PCK
Po wyzwoleniu PCK borykało się przede wszystkim z brakiem żywności i odzieży. Potrzebne też były wykwalifikowane kadry - na zdjęciu uczestnicy kursu dla pielęgniarek.

Włocławek od 20 stycznia 1945 roku był wolny, choć wojna miała trwać jeszcze do maja. Już funkcjonowały tu urzędy, organizacje, w tym Polski Czerwony Krzyż.

Polski Czerwony Krzyż zwołuje zebranie organizacyjne, które odbędzie się w sali kino-teratu "Słońce" w dn. 9 lutego (piątek) 0 godz. 15-tej (3-a popoł). Prosimy o liczne przybycie - to jedna z pierwszych notek, dotycząca włocławskiego PCK, która ukazała się w "Wiadomościach Włocławskich" 7 lutego 1945 r. Włocławek był już wolny, już funkcjonowały urzędy, organizacje, w tym oczywiście Polski Czerwony Krzyż.

Wspomniane zebranie odbyło się. Obecni byli przedstawiciele wojska polskiego, zaś prezydium stanowili: prezydent miasta ob. Hajdo, pełnomocnik zarządu głównego PCK w Lublinie ob. Lasiński i redaktor Turczynowicz. Na zebraniu powołano sześć sekcji i ich przewodniczących. Sekcja organizacyjna - A. Turczynowicz, opieki społecznej - S. Bombolski, sanitarna - dr. Pukcjaniec, zbiórkowa - F. Mańkiewicz, finansowa - K. Surowiecki. W trakcie tego zebrania ustalono też wysokość składki miesięcznej na 3 złote.

Przeczytaj również: Na Kujawach w 1918 r. rozpoczął działalność Polski Czerwony Krzyż

Album, który jest w posiadaniu włocławskiego oddziału PCK, to niezgłębiona kopalnia wiedzy o pierwszych, powojennych latach funkcjonowania PCK. Pożółkłe notatki wycięte z ówczesnych gazet pokazują, jak aktywną był włocławski PCK.

PCK przejął punkt Sanitarno-Odżywczy na dworcu kolei szerokotorowej. Do prowadzenia tego punktu brakuje wielu rzeczy, a mianowicie: maszyny do krajania chleba, wózka ręcznego do przewozu produktów, 3 łyżek wazowych, 100 sztuk łyżek stołowych i 10 noży kuchennych. Zwracamy się z gorącą prośbą do społeczeństwa i poszczególnych firm o łaskawe zaoferowanie przedmiotów, które składać należy w PCK w nowym magistracie. Równocześnie PCK składa najserdeczniejsze podziękowania Polskim Zjednoczonym Fabrykom Fajansu we Włocławku, przy ul. Kościuszki za łaskawe zaoferowanie 100 sztuk kubków do kawy, 100 salaterek, 3 dzbanków - czytamy w notce zamieszczonej w "Wiadomościach Włocławskich" w 1945 r.

Marzec 1945 r. Biura PCK we Włocławku zostały przeniesione z nowego magistratu do domu przy ul. Piusa XI nr 8. Dom noclegowy PCK mieści się w dalszym ciągu przy ul. Szkolnej 6 (GZK).

Polski Czerwony Krzyż we Włocławku potwierdza odbiór złożonych ofiar: 17,500 kg słoniny, 5,4500 kg masła, 2,250 kg kiełbasy, 2,200 kg cukru, 3,700 kg machorki. Polski Czerwony Krzyż składa serdeczne podziękowania wsi Płowce.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska