Zobacz wideo: Kalkulator kolejki szczepionkowej Covid-19.
Pionierskie urządzenie filtracyjne - filtrator ATANOX - jest przystosowane do pracy w środowisku naturalnym na wolnym powietrzu np. w przestrzeni miejskiej. Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń stałych wchodzących w skład tzw. smogu.
Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka poinformował na swoim Facebooku, że Agencja Wspierania Ochrony Środowiska we współpracy z Miastem Włocławek zainstaluje urządzenie zwalczające smog w pobliżu przystanku autobusowego w rejonie dworca kolejowego (przy stacji BP). Na realizację zadania nie były potrzebne środki z budżetu miasta.
Głównym zadaniem urządzenia jest redukcja smogu
- Urządzenie na zasadzie filtracji wgłębnej na warstwie włókninowej usuwa ze strumienia zasysanego powietrza cząstki zawieszone stałe z przedziału wielkości PM2,5. Urządzenie ATANOX ma postać lekkiego (kompozytowego) zwartego korpusu modułowego (cylindryczny lub wieloboczny) o wymiarach minimalnych 2,5 m wysokości i średnicy od 150 do 3000 mm wewnątrz kanału roboczego, wykorzystującego ruch grawitacyjno-cyrkulacyjny powietrza wspierany poprzez rotator przepływowy. Zamontowany w korpusie urządzenia rotator przepływowy wymusza poprzez różnice ciśnień przepływ powietrza pobieranego z otoczenia instalacji filtratora np. przestrzeni miejskiej i poprzez kanał roboczy przepuszcza zanieczyszczone powietrze przez kapsułę filtracyjna w której znajdują warstwy filtracyjne o strukturze nanoczasteczkowej
– napisał Krzysztof Kukucki na Facebooku.
Urządzenie może filtrować powietrze przez całą dobę
Pojedyncze urządzenie, które zostanie zainstalowane w rejonie dworca PKP we Włocławku, ma moc filtracyjną mierzoną w metrach sześciennych. - Kształtuje się ona od 200 do 20 000 m3/h. Może skutecznie filtrować powietrze w obszarze o promieniu 20-30 metrów przez 24 godziny na dobę – dodaje Krzysztof Kukucki.
Agencja Wspierania Ochrony Środowiska poinformowała, że do projektu ATANOX, oprócz Włocławka, przystąpił także Sosnowiec i Czestochowa.
