Jerzyki to ptaki o charakterystycznej ciemnej sylwetce. Przypominają kolibra. Można je zauważyć w blokowiskach, gdy znikają wlatując gdzieś w stropodachy budynków. Jerzyki całe życie spędzają w powietrzu. Do Polski przylatują na początku maja, a już w sierpniu lecą na zimowiska w tropikalnej Afryce. Gniazdują w koloniach, a gniazda zakładają na budynkach, wysokich blokach, kominach, w szczelinach murów, otworach wentylacyjnych, pod dachówkami, w stropodachach i za rynnami.
- Rozpoczęcie prac termoizolacyjnych powinno być poprzedzone rozpoznaniem sytuacji - mówi Beata Studzińska, z wykształcenia biolog, sympatyk Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
- Aby uratować młode ptactwo należy wcześniej wybudować ptasie budki, gdzie jerzyki mogą gniazdować. A takich budek nie widzę!
Pani Beata podaje przykłady prac termoizolacyjnych na blokach między innymi przy ul. Sienkiewicza na osiedlu Południe. - Zgłosiłam ten problem w Rejonowej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, bez efektu - mówi włocławianka. - Interweniowałam także w Spółdzielni Mieszkaniowej "Południe". Mam nadzieję, że jeśli doszło do jakiś zaniedbań w sprawie ochrony gniazdującego ptactwa to jest efekt nie złej woli, ale niewiedzy.
Lotto [wyniki losowania, transmisja online]
- Według nas budynek, wskazany przez Czytelniczkę, jest szczelny, ale w związku z interwencją będzie ekspertyza - mówi Zbigniew Lewandowski, prezes SM "Południe".
Ekspertyza zostanie także przeprowadzona w dwóch innych budynkach. Jeśli specjaliści stwierdzą obecność ptasich gniazd, termoizolacja rozpocznie się dopiero po wylęgu ptactwa, we wrześniu.
Festiwal Romów w Ciechocinku. Wszystko o imprezie na www.pomorska.pl/ciechocinek