W Spółdzielni Mieszkaniowej "Zazamcze" we Włocławku na początku lat 90. zostały docieplone wszystkie budynki. - Zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami - informują prezes Bartłomiej Popławski i członek zarządu Jacek Klonowski. Jednak po zmianie norm zmniejszających wartości współczynników przenikania ciepła od 2017 roku w tej spółdzielni wykonywane jest dodatkowe docieplenie budynków. Docieplane są też stropodachy.
- Aktualnie docieplono 20 pięciokondygnacyjnych budynków przy ul. Wesołej, Rajskiej, Sielskiej i Promiennej - informują władze spółdzielni. Koszt prac dociepleniowych tych budynków wyniósł łącznie 11 milionów 758 tysięcy81 złotych. Ale w trakcie tych prac wykonywana jest również modernizacja węzłów cieplnych.
Obecnie prowadzone są prace dociepleniowe budynku przy ul. Toruńskiej 73, które zostaną zakończone jeszcze w tym miesiącu. W tym roku zostaną również rozpoczęte prace dociepleniowe budynku przy ul. Toruńskiej 71.
Do dodatkowego docieplenia pozostało 39 budynków, w tym 8 budynków 11-kondygnacyjnych. W tych blokach prace mają być sukcesywnie prowadzone w kolejnych latach. - Zgodnie z opracowanymi audytami energetycznymi budynków, zakładany poziom uzyskania oszczędności energetycznej w wyniku zrealizowania zaplanowanych inwestycji wyniesie około 30 procent - dodają władze Spółdzielni Mieszkaniowej "Zazamcze".
Niezależnie od inwestycji polegających na docieplaniu budynków, spółdzielnia wystąpiła o granty na wykonanie instalacji OZE z programu Termo na 11 budynkach znajdujących się w zasobach spółdzielni. Chodzi o montaż instalacji fotowoltaicznej oraz pomp ciepła.
A jak wygląda sytuacja w blokach należących do Spółdzielni Mieszkaniowej "Południe" we Włocławku? - Termomodernizacja naszego osiedla trwa niemal od 30 lat - zapewnia prezes Konrad Adamczewski. I dodaje, że praktycznie wszystkie bloki na osiedlu zostały ocieplone, choć w różnych latach różnymi metodami. - Obecnie w tej spółdzielni nie prowadzone są tego typu prace, choć kilka bloków jest kwalifikowanych do wymiany ocieplenia, szczególnie tam, gdzie jako docieplenie stosowana była wełna mineralna i blacha - wskazuje.
W najbliższych planach SM "Południe" we Włocławku jest wymiana ocieplenia na pięciu blokach wysokich oraz uzupełnienie ocieplenia o dodatkową warstwę w czterech blokach niskich.
Podobnie jak w SM "Zazamcze" i w SM "Południe", we włocławskiej SM w ostatnich 30 latach wszystkie bloki zostały ocieplone. - W zasobach naszej spółdzielni nie ma budynków niedocieplonych - podkreśla prezes Piotr Grudziński. I dodaje, że w 1991 roku współczynnik U dla ścian zewnętrznych wynosił 0,55W/(m2 K), ale na przestrzeni lat ulegał zmianie i od 2021 roku wynosi 0,20 W/(m2 K). Czy to oznacza, że prace dociepleniowe w tej spółdzielni nie będą już prowadzone? - Do wymiany częściowego ocieplenia pozostało kilka budynków, właściwie pojedyncze ściany w tych budynkach- informuje prezes Włocławskiej SM.
W trakcie docieplenia jest obecnie ściana zewnętrzna od strony klatek schodowych budynku przy ulicy Ostrowskiej 32.
Pytanie, kto płaci za termomodernizację budynków, wydaje się być retoryczne. - Wszystkie inwestycje sfinansowali sami mieszkańcy wnosząc opłaty na fundusz remontowy - wyjaśnia prezes Adamczewski dodając jednak, że w niektórych przypadkach spółdzielnia zaciągała kredyty na warunkach preferencyjnych. Ale również kredyty były spłacane przez mieszkańców z funduszu remontowego.
A co z dopłatami? Jak się okazuje, warunkiem uzyskania finansowania z zewnątrz, czyli dopłat dla spółdzielni jest uzyskanie wzrostu oszczędności energii cieplnej na poziomie 20 procent. - Jeżeli ten warunek będzie utrzymany, to trudno będzie go spełnić i nie otrzymamy żadnych środków pomocowych, ponieważ bloki ocieplone nawet starymi metodami wykazują energooszczędność na takim poziomie, że zmiana ocieplenia na nowe może poprawić sprawność energetyczną nie więcej niż o 10-15 procent, ale nie osiągnie 20 procent - twierdzi prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Południe".
