MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Włóż zatyczki do uszu i tańcz na świeżym powietrzu! Poznaj 5 prostych sposobów na demencję

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Demencja to nie tylko zapominanie, gdzie leżą klucze. To poważne i uciążliwe schorzenie, które doskwiera też bliskim chorych. Choć nie ma leku na demencję, to pewne zmiany w stylu życia mogą pomóc zapobiec rozwojowi choroby i korzystnie wpłynąć na mózg. Poznaj 5 sposobów na demencję, które możesz wprowadzić do swojej codziennej rutyny już dzisiaj.

Spis treści

Młoda kobieta przytula starszą kobietę, w tle drzewa
Nawet 4 na 10 przypadków demencji można by zapobiec, wprowadzając pewne zmiany w stylu życia. prostooleh/freepik

Co to jest demencja?

Demencja to choroba neurodegeneracyjna. Ma kilka różnych form, objawów i przyczyn. Choć obecnie nie ma na nią lekarstwa, to naukowcy wciąż poszukują skutecznych metod leczenia i sposobów zapobiegania jej.

Demencja to spadek funkcji poznawczych. O demencji mówimy, gdy upośledzenie umysłowe wpływa na co najmniej dwie funkcje mózgu. Mogą to być:

  • myślenie,
  • pamięć,
  • język,
  • osąd,
  • zachowanie.

Demencja może być spowodowana różnymi chorobami lub urazami. Upośledzenie umysłowe może mieć charakter łagodny lub ciężki. Może też dojść do zmiany osobowości. Ryzyko demencji wzrasta wraz z wiekiem, a 1 na 14 osób w wieku powyżej 65 lat i 1 na 6 osób w wieku powyżej 80 lat wykazuje objawy, które mogą obejmować utratę pamięci, trudności z mówieniem i spowolnione ruchy.

Niektóre rodzaje demencji mają charakter postępujący, co oznacza, że pogarszają się z czasem. Co ważne, niektóre typy są uleczalne lub odwracalne. Część ekspertów ogranicza termin „demencja” do nieodwracalnego pogorszenia stanu psychicznego.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), obecnie na demencję choruje ponad 55 milionów ludzi. Ponad 60 proc. z nich żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie. Każdego roku odnotowuje się prawie 10 milionów nowych przypadków.

Szacuje się, że w Polsce dotkniętych demencją jest ponad 500 tysięcy osób, w tym ponad 300 tysięcy chorobą Alzheimera. Co niepokojące, tylko 15-20 proc. z nich zostało zdiagnozowanych i poddanych leczeniu.

Co robić, żeby uniknąć demencji? 5 prostych i przyjemnych sposobów na demencję

Demencja zazwyczaj kojarzy się z zapominalstwem. To jednak dużo poważniejsze schorzenie – pozbawia ludzi pamięci, mobilności i osobowości. Obecnie żyjemy dłużej, przez co wzrasta prawdopodobieństwo, że demencja dosięgnie nas lub naszych bliskich. W galerii znajdziesz proste i przyjemne sposoby, które mogą pomóc uniknąć demencji.

5 sposobów na demencję

Źródła:

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska